1999’DA İLUH DERESİ BÖYLEYDİ

Günümüzde halen sel taşkınlıklarında çevresinde oturan semt sakinlerine felaket yaşatan İluh Deresi, 20 yılda bir Batman’ın ‘korkulu’ rüyası oluyor. 2006 Yılındaki sel felaketinde 11 can alan, binlerce eve hasar veren ve 9 mahalleye tonlarca çamur akıtan İluh Deresi, geçen Pazar gecesi de Seyitler Mahallesi’nde dört can aldı. Bir sokağı da yok etti. 24 Yıl önce Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen avukat Abdullah Akın, İluh Deresi’nin ıslahı için Ankara’dan davet ettiği GAP İdaresi’nden oluşan bir heyetle dere çevresinde incelememelerde bulunmuştu. O dönemlerde uzmanlar, dere ıslahının bir an önce yapılmasının gerektiğine dikkat çekmişlerdi. O incelemenin ardından bu dere, iki kez sel felaketini yaşadı.

İLUH’TA YARDIM SEFERBERLİĞİ

Tam 17 yıl önce sel felaketinin yaşandığı İluh’ta binlerce aile mağdur olmuştu. Şehrin karşı yakasındaki semtlere tonlarca ‘çamur’ akmıştı. Batman’ın yanı sıra ülkenin büyük şehirlerinden de selzedelere ‘yardım’ yağmıştı. O dönemlerde petrol şehrinde başlatılan ‘yardım’ kampanyasına eğitimciler de katılmıştı. Batman Lisesi eski Müdürlerinden fedakar eğitimci Şehmus Kalkan, öğretmen ve öğrencileriyle birlikte düzenlediği yardım kampanyasında giyim ve gıda yardımını 2006 yılında İluh çevresindeki semt sakinlerine ulaştırmıştı.

BATMAN’DA ESKİ PAZARLAR

Batman’da 1990’lı yıllarda halk pazarlarının güzergahı 16’ncı cadde ile eski Mehtap Sineması kavşağındaydı. Hafta sonları ve dini bayram arifelerinde bu güzergah trafiğe kapatılırdı. 1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığına seçilen Salih Gök, kentte eski halk pazarları yerine ‘semt pazarı’ getirmişti. Halk pazarları, bayram arifelerinde şimdilerde Gülistan caddesi ile çevresindeki sokaklarda o eski gelenek yaşatılıyor. Yaklaşık 29 yıldır Batman’da semt pazarları haftanın her günü farklı semtlerde kuruluyor.

OKULLARDA PALYAÇOLU GÜNLER

Petrol şehri Batman’ın eğitim yuvalarında öğrenciler, bir zamanlar palyaçolarla eğlenirdi. 2000’li Yıllarda eğitim yuvarında hafta sonları okullarda akşamları düzenlenen ‘Palyaço Günleri’ne öğrencilerle birlikte aileleri de katılırdı. Eğitim yuvalarının bahçeleri velilerle adeta dolup taşardı. Batman kent merkezindeki her okulun hafta sonları düzenlediği palyaçolu günlerde öğrencilerin sevinci görülmeye değerdi.

Editör: Yunus Yasak