KALEDEKİ MAĞARALARDA MANZARA 

Burası eski Hasankeyf kalesi girişindeki mağara. Dünyanın ünlü ressamlarından Batmanlı Ahmet Güneştekin’in de sergisini açtığı bu mağara, 1990’lı yıllarda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrardı. Antik kentteki el işi ürünleri ile tiftik halıların da görücüye çıktığı bu mağarada dinlenen konuklar, kale dönüşünde demli çay içip günün yorgunluğu atardı. Şimdilerde bu mağara dolgu toprak altında kaldı.

SEZGİN‘İN YAKIN ARKADAŞIYDI

İçişleri eski Bakanı İsmet Sezgin, Hüsamettin Cindoruk’un başında olduğu Demokrat Türkiye Partisi’ni Batman’da örgütlediği yıl, 1997’ydi. Batmanlı eski eğitimci Mehmet Ali Tanrıseven’in uzun süre teşkilatlanma çalışmasını yaptığı DTP’de bir süre şimdiki CHP İl Başkanı Hüseyin Yaşar da İl Başkanlığı görevinde bulunmuştu. Aktif politikayı bırakan eski eğitimci Tanrıseven, Batman’dan Antalya’ya yerleşti. Eski İçişleri Bakanı Sezgin ise uzun bir süre önce yaşama veda etmişti. İki eski politikacıdan geride bu hatıra kare kaldı.

TEKEL HANGARLARI TEKSTİL ATÖLYELERİ OLDU

Bir zamanlar  Virjinya tütünü kalitesinde tütünün yetiştiği Sason’da, yüzlerde kişinin çalıştığı Tekel Tütün İşleme atölyesi  vardı. Sason ilçe girişindeki eski tütün atölyeleri, ilçenin tek geçim kaynağıydı. O devasa binaların bir bölümü tekstil atölyelerine dönüştü, bir bölümü de eğitim yuvaları oldu. 1990’lı Yıllarda Tekel tütün atölyeleri, ilçenin tek istihdam alanıydı. İşte o yıllarda geride kalan tütün işletme binalarından bir kare.

STADYUMDA UNUTULMAYAN KONSERLERDİ

Batman’ın Şafak Mahallesi’ndeki eski 16 Mayıs Şehir Stadyumu, konserlerin verildiği tek yeşil alandı. Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüşen eski stadyumda ülkenin tanınan sanatçıları, hayranlarıyla buluşurdu. Kapalı ve açık tribünleri dolduran Batmanlılar, sanatçıları yalnız bırakmazdı. 30 Yıl önce eski 16 Mayıs Şehir Stadında konser veren bir sanatçıdan bu fotoğraf karesi geride kalırken, eski stadyum da ‘Millet Bahçesi’ oldu. 

Editör: Yunus Yasak