ŞEHRİN KALBİNİN ATTIĞI MEYDANDI

Batman’ın kuruluşunda Cumhuriyet meydanının yeri ayrı bir önem taşıyor. Batman’ın ilk Kaymakamı Altay Kancaal’ın 1957’de yaptığı meydan, 2017’ye kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Birinci ve ikinci caddenin kesiştiği meydanın etrafı bir zamanlar otellerle çevriliydi. O konaklama mekanlarından biri de eski Demir Oteli’ydi. Özel Hastanelerin olmadığı 1990’lı yıllarda ‘Demir Otel’i uzman doktorların kliniği sayılırdı. Gece 00.00’a kadar açık yazılı Demir Oteli, 1990’lı yıllardaki manzarası objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ POLİTİKACILAR PETROL’ÜN YANINDAYDI

1997-98 Futbol sezonunda 2. Ligde başarılı performans gösteren Kırmızı-Beyazlıların dönemin politikacıları tam destek verirdi. Eski Milletvekillerinden Faris Özdemir, Alaattin Sever Aydın, eski Belediye Başkanlarından İkiköprü’lü Ali Kıyanç, Yücebağ eski Belediye Başkanı M. Nuri Bozkurt, Bekira Aşireti önde isimlerinden Sabri Acar, Batman eski Belediye Meclis Üyelerinden Aydın Biçici, futbol severlerle iç içe maç izlerdi. Keçiören maçında Ankara stadında Kırmızı-Beyazlıların yanında olan politikacı ve futbol severlerin desteğiyle gülen taraf, Batman olmuştu. İşte Ankara Keçiören stadında eski politikacılardan bazı isimler.

ENGELLİLERİN YARDIMINA KOŞAN BAKANDI

Başbakan merhum Bülent Ecevit döneminde Sosyal Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Hasan Gemici, Batman’daki engellilerin sosyal haklara kavuşması için çaba göstermişti. Belediye sarayı karşısındaki Cumhuriyet Caddesi’nde şimdilerde iş merkezine dönüşen boş alanda engellilerle bir araya gelen Gemici, tekerlekli sandalye yardımından sosyal bazı yardımlara varan hakları engellilere tanımıştı. Engelliler, eski Bakan Gemici’yi döviz ve bez pankartlarla karşılamıştı. Gemici, engellilerin gönlünde taht kuran Bakanlardan biriydi.

İLÇE VE İL DÖNEMİNİN MÜFTÜSÜYDÜ

Aslen Batmanlı Cüneyt Kavşut, memleketinde hem ilçe hem de İl Müftülüğü görevinde bulunmuştu. Halen yaşamını Batman’da sürdüren eski Müftü Kavşut, iş adamı merhum Şevket Başak camisinin tamamlanması için dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’a Batman’a davet etmişti. İlçelerdeki Müftülükleri sık sık ziyaret eden Kavşut, Şevket Başak Camisinin ibadete açılmasında objektiflerimize böyle yansımıştı.