23 YIL ÖNCE KONKASÖR TESİSİ KURULMUŞTU

Bu fotoğraf karesi 2000 Yılının Mayıs’ın da Binatlı (Bileyder) Köyü karşısındaki Batı Raman dağına yakın alanda çekildi. Dönemin Batman Belediye Başkanı Avukat Abdullah Akın, törene davet ettiği konuklar arasında sevilen iş insanı merhum Necat Nasıroğlu da vardı. Batman eski Vali Yardımcısı Mehmet Ceylan ve eski politikacılardan Salih Aktan’ın da aralarında bulunduğu bazı simalar objektifimize böyle yansımıştı. Bu fotoğraf karesinde yer alanların bir bölümü şimdilerde aktif siyasetten uzaklaştı.

MAÇLARI KAÇIRMAYAN VEKİLLERDİ 

1997-1998 Futbol sezonunda güçlü kadroyla süper ligin biletini alan Batman Petrolspor’a destek verenlerin başında eski Milletvekilleri Ataullah Hamidi ve Faris Özdemir de geliyordu. Seçim bölgelerine geldiklerinde fırsat buldukça eski 16 Mayıs Şehir Stadyumundaki şeref tribünün de yerini alan Vekillere, eski il yöneticileri de eşlik ederdi. Fotoğraf karesinde yer alan Batman eski 1. Noteri Mahmut Yücel, Turizm eski İl Müdürü Ahmet Bulduk ve Batman’ın eski esnaflarından Nihat Gönülaçar yaşama veda etti. Karede yer alan TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir’in babası Eşref Demir, Siirt eski Gençlik Spor Müdürü Süleyman Genli, PTT Batman eski Başmüdürü Tayyip Kırşan, eski esnaflardan Şehmus Demir de Petrolspor’a destek veren simalardı. 

ESKİ ZİYA GÖKALP İLKOKULU BÖYLEYDİ

Burası İluh Devlet Hastanesi karşısındaki Ziya Gökalp İlkokulu. Bu eğitim yuvasında binlerce öğrenci mezun oldu. İki katlı eğitim yuvasının dili olsa da mezun ettiği öğrencileri anlatsa. Öğrenciler kadar yüzlerce eğitimcinin de görev yaptığı Ziya Gökalp İlkokulunun eski binası yıkıldı. Yerine ise şimdilerde modern bir eğitim binası yapıldı. O dönemlerde Batman eski SSK Hastanesinin ek binasının kaba inşaatı tamamlanmıştı. Yıllar önce okul bahçesinde çıkan yangın çevredeki semt sakinlerini sokağa dökmüştü.

BURASI ESENTEPE KAVŞAĞI

Şimdilerde trafiğin en yoğun olduğu Esentepe kavşağında 1996 yılında çekilen bir fotoğraf karesi. Bu kare petrol şehrinin ne kadar geliştiğini gözler önüne seriyor. Belediye trafik sinyalizasyon ekibi, şimdilerin yoğun olduğu kavşağı ‘sinyalizasyon’ sistemine kavuşturuyor. Eski Devlet hastanesi kavşağında o dönemler sık sık yaşanan kazaların önlenmesi için Belediye, harekete geçmişti. Esentepe kavşağındaki eski yapıların çoğu çok katlı yapılara dönüştü.