Batman’ın eski 16 Mayıs Şehir Stadı, önemli müsabakalarda dönemin siyasetçilerini de bir araya getirirdi. O stadyumun dili olsa da dünü anlatsa. Bir zamanlar stadı coşturan amigo Mehmet Gülsever, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. Belediyespor 2’nci kez yükseldiği 2. lig sevinciyle Batmanlı futbolseverlere bayram havası yaşatmıştı. İşte Batman’ın dününden bir kesit kare daha.

TRİBÜNDE ESKİ POLİTİKACILAR BİR ARADAYDI 

Batman’ın eski 16 Mayıs Şehir Stadı, sayısız futbol müsabakasına ev sahipliği yaptı. Dönemin siyasetçileri, Petrolspor’un yanında olurdu. 1995-96 futbol sezonunda kurduğu güçlü ekiple bir üst lige çıkmanın mücadelesini veren Batman Petrolspor’u yalnız bırakmayan dönemin üç siyasetçisi şeref tribünündeydi. Batman’ın eski iki Milletvekili Ataullah Hamidi, Faris Özdemir ve Belediye Başkanı merhum Salih Gök protokol üyelerinin ön sırasındaydı. Arka planda duran Petrol-İş Sendikası eski Şube Başkanı merhum Mehmet Doğu, eski Belediye Başkanı Mahmut Tileği ve protokoldeki bazı eski yöneticiler de basın odası önünde objektiflerimize böyle yansımıştı. 

amigo mehmet

PETROLSPOR’UN ESKİ AMİGOSU

Gülsever ailesi yıllarca Batman’da gazete dağıtımıyla tanındı. Cafer Gülsever ve Mehmet Gülsever’in kardeşleri de DDY peronunda hem gazete hem de dergi dağıtımı yapan aileydi. Yay-sat ve Gameda gazete dağıtım şirketinde yıllarca görev yapan Mehmet Gülsever, koyu Petrolspor amigosuydu. Gülsever gönüllü amigoydu. Hafta sonları Kırmızı-Beyazlıların iç saha ve deplasmanlarını kaçırmayan amigo Mehmet Gülsever, eski 16 Mayıs Şehir Stadını ‘gür’ sesiyle inletirdi. Bir süre önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Gülsever’in, eski Şehir Stadından geride bu karesi kaldı.

belediyespor-2

BATMAN’A 2. LİG SEVİNCİ 2 KEZ YAŞATTI

24 Yıllık futbol kulübü Batman Belediyespor iki kez Batman’a ‘2. Lig’ şampiyonluğunu yaşatan ekipti. 1991-1992 Futbol sezonunda sahasında Yüksekovaspor’u 5-1’lik skorla deviren Turuncu-Mavililerin, o dönemde yeni çimlenen Şehir stadında Batmanlı futbol severlere ikinci bahar havasını yaşatmıştı. O dönemler şehir stadının etrafında yükselen konutlar Maliye lojmanlarıydı. Aradan geçen 31 yıldan sonra o lojmanlar şimdilerde yıkılırken, eski stadyum da ‘Millet Bahçesi’ne dönüştü. Belediyespor kulübe de kapandı.

necati develioğlu-1

MEYDANDA BAYRAM COŞKUSU

Yıl, 1997. Yer, Cumhuriyet Meydanı. 29 Ekim Cumhuriyet bayramında Batman’ın protokol üyeleri bir arada. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Belediye Başkanı Salih Gök, Emniyet Müdürü Emin Körpe, Defterdar Ahmet Türkan ve TPAO Bölge Müdürü Talat Atalay’ın da aralarında bulunduğu İl Yöneticileri Atatürk Büstü önünde saygı duruşunda bulunmuştu. Askeri birliklerin resmî geçidiyle son bulan bayram nedeniyle çevredeki binalar da bayraklarla süslenmişti.