*İşte belleklerde yer edinen Batman’ın bazı eski kareleri.

ZİLLEK PROJESİNİ GÜNDEME GETİREN BAŞKAN‘DI

1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Salih Gök, su sıkıntısının gündemde olduğu dönemlerde Sinan (Zillek) yakınlarındaki kaynak su alanını, ulusal ve yerel basın mensuplarıyla paylaşmıştı. O bölgede kaynak suyun, Ilısu barajının altında kalmaması için DSİ Bölge Müdürlüğü, Batman Çayı kenarına ‘su’ deposu kazandırmıştı. Merhum Gök, suyun içinde basın mensuplarına açıklama yaparken, objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ SEBZE VE MEYVE HALİ’NDE BİR BAŞKAN 

Görev süresinin bitimine 7 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan Batman eski Belediye Başkanı Salih Gök, denetimleri aksatmazdı. Başkan Gök, şimdilerde ‘İlçe’ otogarına dönüşen eski sebze-meyve hali girişinde, kısa bir süre Belediye Başkanlığı yapan Mahmut Tileği’nin de aralarında bulunduğu, heyetle birlikte eski komisyoncuları dinlemişti. Merhum Gök, eski sebze-meyve halinin Batman’ın ihtiyacını karşılayamadığını da dile getirmişti. Elinde telsiziyle açıklama yapan Gök’ü, dönemin basın mensupları pür dikkat dinlemişti.

DRONLARIN OLMADIĞI DÖNEMDE GAZETECİLİK

Bu kare 1980’li yılların başında Batman Hava limanında çekildi. Dronların olmadığı dönemlerde basın mensuplarının işi bir hayli zordu. Batman’ın eski basın mensuplarından ve fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan, 80’li yıllarda pist onarım çalışmaları için uçuşlara kapatılan Batman havalimanının dört bir yanını görüntülemek için dozerin kepçesinde fotoğraf çekerken zor anlar yaşamıştı. O dönemler, güç koşullarda çalışan basın mensuplarının ilginç kareleri de tozlu arşivlerde unutulmaya yüz tuttu. 

ESKİ STAD’A ÜNLÜ ANTRENÖRLER KONUK OLDU

Şafak Mahallesi’nde şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ olan alan 16 Mayıs Şehir Stadı idi. 1986 ile 2017 tarihleri arasına kadar sayısız futbol müsabakalarının oynandığı stadyumda Petrolspor, 2000 yılı öncesinde şimdi ki Trendyol 1. Lig’de mücadele eden ekiplerdendi. Teknik Direktör Turan Sofuoğlu’nun başında olduğu Kırmızı-Beyazlıları güçlü rakiplerine karşı direnememişti. Sakaryaspor, Erzurum ve İzmirspor gibi güçlü rakiplerin bulunduğu grupta Petrolspor, küme düşmüştü. Sakaryaspor’un eski Teknik Direktörü Galatasaraylı Uğur Tütüneker’di. Sakaryaspor’un forveti ise Tuncay Şanlı’ydı. Petrolspor’un 16 Mayıs Şehir Stadında konuk ettiği Sakarya 2-1 galibiyetle sahadan ayrılmıştı. Maç öncesinde gazeteci İrfan Tapan, konuk ekibin Teknik Direktörü Tütüneker’den görüş alırken objektiflere böyle yansımıştı.