ŞANAL BATMAN’IN 3’NCÜ VALİSİYDİ

Aslen Osmaniye’li olan Zeki Şanal, 1993 yılında atandığı Batman’da 1 yıl süreyle görev yapmıştı. Meydan Mahallesi’ndeki eski Vilayet Konağı’nda basın mensuplarıyla çalışma masasında bir araya gelen Şanal, o dönemlerde bir elin parmak sayısı kadar olan gazetecilere; petrol şehrinde yapılması planlanan projeleri anlatmıştı. Eski basın mensuplarından İrfan Tapan, Arif Arslan, Mustafa bey ve diğer basın mensuplarıyla sohbet eden Batman’ın üçüncü Valisi Şanal, petrol şehrinden sonra Niğde, Tekirdağ, Sinop ve Hatay Valiliği görevlerinde bulunmuştu.

1970’LERDE KAR HATIRASI

Yıl,1972. Yer, Çarşı Mahallesi. Çok katlı binalar yerine tek katlı taş-kerpiçten yapılı Batman’ın eski yapıları köy evlerini andırırdı. Çarşı’nın eski semt sakinlerinden İrfan Tapan, Fahri Tunç, Salih Bayar ve yakınları, karlı bir havada bu hatıra kareyi çekmiş. 50 yıl önce Batman’da kış mevsimleri sert ve çetin geçerdi.  ‘Alo Tevşo’ Meydanı’nda 50 yıl önce bu hatıra karede yer alanlar, şimdilerde 65 yaş üstünde. 

SEÇİM FİNALİ MİTİNGLE BİTERDİ

1994 Yerel seçimlerinde DYP’den Batman Belediye Başkan adayı olan eski Milletvekili Faris Özdemir, çekişmeli geçen bir seçim kampanyasının ardından Batman’ın tarihi meydanı Cumhuriyet’te gövde gösterisinde bulunmuştu. Batman’ın emektar gazetecilerinden İrfan Tapan, Arif Arslan ve Musa Sayın, bir dönem yerel televizyonda sunuculuk yapan Salih Ekmen de platformda Özdemir’i takip etmişlerdi. Batman eski Milletvekili Özdemir konuşurken, yanında Batman’ın eski sempatik simalarından Behzat Demirer ve Musa Sayın da objektife yansıyan bazı simalardı. 

BAŞBAKAN ÇİLLER VE EMEKTAR GARSONLAR

1993-1996 Yılları arasında Başbakanlık yapan Tansu Çiller, 1994 yılında Batman’a bazı Bakanlarla birlikte çıkarma yapmıştı. Dönemin Batman Belediye Başkanı Ataullah Hamidi’nin de misafirperverlik gösterdiği Çiller, TPAO’da yılları geçen eski emektar garsonlarla hatıra fotoğraf çekmişti. O karede yer alan garsonlardan Yılmaz, Bedri, İlhan Rüzgar, Mazhar Işık, Mustafa Alatürk ve diğer garsonlar şimdilerde emekli oldu. Eski Başbakan Çiller de uzun yıllar önce aktif politikayı bıraktı. İki dönem Belediye Başkanlığını, 3 dönem de Milletvekilliği yapan Ataullah Hamidi ise politikayla hala iç içe.