SİYASETİN AĞIR TOPLARI GELİRDİ

Batman’ın ‘İl’ oluşuyla birlikte 1990’ların siyasetçileri yeni İl’den Milletvekili çıkarabilmek için Ankara-Batman arasında adeta mekik dokurdu. 1994 Yılına kadar DYP Batman İl Başkanlığı yapan eski Milletvekili Faris Özdemir, siyasetin önde gelen isimlerini ağırlardı. Elazığ eski Milletvekillerinden Cihan Paçacı’nın da aralarında bulunduğu eski DYP’li parlamenterleri siyasetçi Özdemir, Cumhuriyet Meydanı’ndaki İl binasında konuk etmişti. O dönemler de Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş, siyasetçilerin yakından takip ettiği yerel gazeteydi. 

ESKİ SEÇİM KAMPANYALARI GERİDE KALDI

1980-1990 Yıllarındaki yerel seçimler, Batman’da farklı bir atmosferde olurdu. TBMM’nin yolunu 1994 genel seçimlerinde tutan eski politikacılarından Faris Özdemir’in, Turgut Özal Bulvarı’nda açtığı seçim lokali, o dönemler dolup taşardı. Teknolojinin gelişmediği o yıllarda seçim kampanyalarında kanaat önderleri ve aşiret temsilcilerinin de partiye katılımları kentte günün konusu olurdu. Batman’ın eski Muhtarlarından ve iki dönem Kültür Mahalle Muhtarlığı yapan merhum Şeyhmus Kapucu ve GAP eski Mahalle Muhtarı Sabri Gezici, eski Milletvekili Özdemir’le seçim lokalinde  objektiflerimize böyle yansımıştı.

ÖĞRENCİLERİ GİYDİREN VALİ’YDİ

Yıl, 2000. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak’tı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın eğitim yuvalarında dar gelirli öğrencilerin giyim ve kırtasiye malzemelerinin karşılanması için Fak-Fuk-Fon’un yöneticilerine talimat veren Vali Parlak’tı. Eğitim yuvalarına getirilen giyim malzemelerini dönemin Valisi, ‘Minikler üşümesin’ sloganıyla kendi elleriyle öğrencileri giydirirdi. Minik öğrencilerini bağrına basan Batman’ın 23 yıl öncesinin Valisi Parlak, şimdilerde emekliye ayrıldı.

KIRSALDA SU OPERASYONU

Yıllar önce kırsalda yaşayanların taleplerinin başında alt yapı sorunu geliyordu. Özellikle köy ve mezralarda su sıkıntısı had safhadaydı. Özel İdare Genel Sekreterliği’nden önce adı ‘YSE-Köy Hizmetleri Müdürlüğü’ olan Özel İdare’nin ekipleri, kiraladıkları sondaj makineleriyle su için sondaj  kuyusu açmadıkları yer kalmamıştı. Hasankeyf ve Gercüş ilçelerinin köylerinde günlerce su sondajı kuyusu açan Köy Hizmetleri’nin eski ekipleri, bazı köylerde ‘su’ sevinci yaşatmıştı. 1992 Yılında Gercüş ile Midyat sınırındaki bir köyde su sondaj kuyu çalışması yapan Batman Köy Hizmetleri ile firma çalışanlarından bir kare.