BATMAN’DA TANDIR EVİ KÜLTÜRÜ

Batman’da yılların geleneği olan tandır evi kültürü, dün olduğu gibi bugün de yaygın. Kenar mahalleler de imalatı yapılan tandırların çoğu yine bu semtlerde kullanılıyor. Çok çocuklu ailelerin fırını diye adlandırılan tandır evlerine alternatif olarak kurulan tandır ekmeği fırınlarda üretilen ekmekle adeta  rekabet ediyor. Son dönemlerde tandır ekmeğine talepler artınca Belediye, birçok mahalleye tandır evi kazandırdı. Batman’ın ücra mahallelerin yanı sıra merkezi semtlerde de tandır evleri yaygınlaştı. 

1992’DE VALİLİK KONAĞI İNŞAATI

16 Mayıs 1990’da Batman’ın şimdiki Vilayet Konağı’nın temeli 1992’de atıldı. Dönemin Valisi Zeki Şanal, Vilayet Konağı’nın temelinin atıldığı Kültür Mahallesi’nde su seviyesi düşüklüğünü göz önünde bulundurmuştu. O dönemlerde fore kazığının atıldığı Valilik Konağı yerleşkesiyle birlikte Kültür Mahallesi de nüfusu hızla gelişen semtler arasında yer almıştı. İşte 31 yıl önce Vilayet Konağı’nın inşaatından bir fotoğraf karesi.

ESKİ HASATANENİN GASSALLARI

1988 Yılında Esentepe dibinde açılan Batman’ın ilk  Devlet Hastanesi’nin gassalları, yıllarca ibadet evlerinde hizmet veren Yusuf Solmaz ve Abdurrahman Akçe idi. Eski Devlet Hastanesi morgunda gassallık yapan Solmaz ve Akçe, 2014 yılında hastanenin eski Bölge Devlet Hastanesi’ne taşınmasıyla görev yerleri değiştirilmişti. Yusuf Solmaz, bir süre önce emekliye ayrıldı. Abdurrahman Akçe de hakkın rahmetine kavuştu. Eski gassallar, telefona kavuştuğunda objektiflerimize böyle yansımıştı.

TÜPRAŞ’TA NEFES KESEN TATBİKATLAR VARDI

Tüpraş Batman Rafinerisi 1955 yılından beri üretimde. Her yıl geleneksel olarak yapılan tatbikatlar gerçeği aratmıyor. Yıl 1999. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’ın da izlediği tatbikatta dönemin Tüpraş itfaiyesi tam puan almıştı. Araç-gereç ve donanımıyla bilinen rafinerinin itfaiyesi Batman’daki yangın vakalarına da müdahale ediyordu. İşte yıllar öncesinde Tüpraş tesisleri içerisinde yapılan yangın tatbikatından bir kare.