İLK ANADOLU LİSESİ GAP’TAYDI

Batman’ın ilk Anadolu Lisesi, petrol kentinin ‘İlçe’ olduğu yıllarda açılmıştı. GAP Mahallesi’nde GAP İlkokulunun zemin katı ilköğretim öğrencilerine aitti. İkinci katı ise Anadolu Lisesi öğrencilerinindi.  1989 Yılında Anadolu Lisesi ile buluşan Batmanlı öğrencilerin sevinci görülmeye değerdi. TED Koleji’nde sonra ilk Anadolu Lisesi’nin açıldığı Batman’da kısıtlı sayıda öğrenci alınmıştı. Anadolu Lisesi’nin kurucu Müdürü ise emekli eğitimci Bahattin Atilla idi. Henüz ihata duvarı olmayan ve etrafında binanın tek-tük olduğu ilk Anadolu Lisesi’nin öğrencileri ile bazı öğretmenleri objektiflerimize böyle yansımıştı.

BAŞKENTTE BATMAN’IN İLK STK’SIYDI

Ankara’da Batman’ın ilk STK’sı, Batman Gercüşlüler Derneği idi. Bu derneğin kurucu Başkanı Avukat Rıfat İnal’dı. 1995-2000 Yılları arasında derneğin genel sekreterliğini başarılı bürokrat Halil İbrahim Kırşan, üstlenmişti. Ardından iş insanı Şemsettin Sevik’in de Başkanlığını yaptığı Gercüşlüler Derneği’nin başkentteki dernek lokali, hem iş insanlarının hem de Batmanlı Üniversite öğrencilerinin evi gibiydi. Kırşan, bir süre derneğin Genel Sekreterlik görevini üstlenmişti. 2000’li Yılların ardından dernek faaliyetlerine ara vermişti. O gün bugün halen o derneğin yeri doldurulamadı. 

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA TAKDİR BELGESİ

1999 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Avukat Abdullah Akın, o dönemlerde Belediye’nin sahadaki çalışanlarıyla bir araya gelirdi. Başarılı personelleri takdir belgesiyle ödüllendiren eski Başkan Akın, eski yerel yönetim çalışanlarının sosyal ve özlük haklarında da iyileştirmelere gitmişti. İşte Esentepe’de eski sosyal dinlenme tesislerinde Avukat Akın ile eski çalışanlardan yemek sonrası bir hatıra kare.

OY SANDIKLARININ ETRAFI BÖYLEYDİ

1980-1990’lı Yıllardaki genel ve yerel seçimler için oy sandıklarının kurulduğu yerlerin başını eğitim yuvaları alırdı. O dönemlerde seçim kurullarının belirlediği okullarda oy kullanan seçmenler, sınıflardaki sandalye-masaların etrafını çevirdiği sandıklara oylarını atardı. Parti temsilcilerinin bulunduğu sandıkların yakınında güvenlik görevlileri sıkı önlemler alırdı. O dönemlerde seçimler gerilimsiz geçerdi. Seçmenler bir birilerine hoşgörüyle davranırdı.