VALİ ŞANAL VE KORUMALARI 

Aslen Osmaniyeli olan eski Vali Zeki Şanal, bir yıl süreyle Batman’da görev yapan başarılı bir Valiydi. Batman’dan sonra atandığı 4 ilde de adından söz ettiren Şanal, o dönemlerde 2 yıllık il sürecinde sorunların yaşandığı Batman’da yeterli imkanların olmamasından yakınıyordu. Şimdi ki Turgut Özal Bulvarında, Batman Valiliği binasının tamamlanmasında emeği geçen Şanal, Niğde’ye atanmadan önce görev yaptığı Batman’da  koruma görevlileriyle objektiflerimize böyle poz vermişti.

1994 YILININ MUHTARLARI

Yıl, 1994. Yer, Batman eski Özel İdare salonu. Dönemin Batman kent merkezindeki mahalle muhtarları, sorunları içeren toplantıda yer alan bazı eski simalar şimdilerde aramızda değil. Bu muhtarların bazıları emekliye ayrıldı.  Bazıları da yaşama veda etti. Her yılın 19 Kasım’ın da kutlanan ‘Muhtarlar günü’ için bugün 1994 yılında Batman’da görev yapan muhtarların karesini ‘nostalji’ köşesinde yayınlamayı bir görev bildik.  

VATANDAŞLARLA İÇ İÇE BAŞKANDI

Görev süresinin bitmesine 7 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Batman eski Belediye Başkanı Salih Gök, mesai bitiminde soluğu Batman’ın kenar semtlerinde alırdı. Petrol şehrinin merkezi semtlerinden çok hizmeti ücra mahallelerde başlatan Salih Gök, yerel yönetime getirdiği bazı uygulamalarla birçok kesimin takdirini de kazanmıştı. Mesainin son gününde Batman’ın semtlerini dolaşan merhum Gök,  Belediye binasının girişine yazdırdığı; “Rüşvet alan da veren de melundur” yazısıyla yerel yönetimde farkındalık yaratan ilk Başkan olmuştu. 

SERGİLERİN TEŞHİR YERİ; ÖĞRETMEN EVİ’YDİ

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Halk Eğitim Merkezi’nde yılsonu sergileri daha çok Öğretmen Evi salonunda yapılırdı. 1990’lı Yıllarda salon yetersizliğinin olduğu petrol şehrinde kursiyerlerin göz nuruyla  hazırladıkları el işi giyim ürünleri, Batman Öğretmen evi girişindeki salonda sergilenirdi. İl yöneticileri ve kursiyerlerin yakınları, sergiyi görmek için adeta kuyruk oluştururlardı. 1995 Yılında eski Vali Salih Şarman, eşi Zehra hanım ve eski Kültür Turizm Müdürü merhum Ahmet Bulduk da sergide objektiflerimize böyle yansımıştı.