YILDIRIM GİBİ BAKANDI

Anayol Hükümeti yönetiminde GAP’tan sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Prof. Dr. Salih Yıldırım, aslen Şırnaklıydı. Memleketi Şırnak kadar Batman’da da bir dizi gezi düzenleyen eski Bakan Yıldırım, Batman’ın kenar mahallelerindeki vatandaşları dinlerdi. Anayol iktidarı döneminde Başbakan Mesut Yılmaz’ın, GAP projesi için görevlendirildiği Devlet Bakanı Yıldırım, TPAO’nun petrol arama çalışmalarını bölgede artırılması için de dönemin üst düzey yetkililerine rapor hazırlamıştı. Eski Devlet Bakanı Yıldırım, Batman’ın varoşlarında vatandaşlarla bir araya gelirken objektiflerimize böyle yansımıştı. 

BATMAN’IN 2 VALİSİNİ BULUŞTURMUŞTU

Yıl, 2001.Yer, Batman-Mardin İl sınırındaki Gercüş ilçesi. Dönemin eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Sami Selçuk, Batman ve Mardin’e gezi düzenlemişti. 2000 Yılı öncesinde Batman’da görev yapan Temel Koçaklar, görevi Vali İsa Parlak’a devretmişti. Koçaklar ise Mardin Valiliğine atanmıştı. Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Sami Selçuk’a Batman’ın iki Valisi de eşlik etmişti. Mardin Morgabriel Manastırı eski Rahibi, Selçuk ile Batman’ın iki eski Valisini, Mardin sınırında karşılamıştı. 22 Yıl önceki Mayıs ayında bölge gezisini yapan Selçuk, iki Vali ile ‘Rahib’e teşekkür etmişti.

ATIŞ POLİGONU ŞEHİR İÇİNDE KALDI

Burası 30 yıl önce Batman’ın Tilmerç Köyü yakınındaki atış poligonuydu. Tilmerç ‘köy’ statüsündeyken etrafında tek bir yapı yoktu. Yıllar öncesinde Batman’da kurum ve kuruluşlarda güvenlik görevlisi olarak çalışanlar, atışlara gitmek için poligonun yolunu tutarlardı.  30 Yıl aradan sonra eski poligonun yeri şimdilerde modern yapıların yerine dönüştü. 

BATMAN’DAN ÜNLÜ MOTOSİKLETÇİLER GEÇERDİ

Bir dönemler Batman, ünlü motosikletçilerin gezi güzergahında yer alırdı. Güneydoğu’ya tur düzenleyen Türkiye’nin tanınan motosikletçileri, Batman’ı da turlarına dahil ederlerdi.  Yıllar öncesinde petrol şehrinde konaklama tesis sayısı bir elin parmak sayısını geçmezdi. Tüpraş kavşağında 28 yıl önce turizme kapılarını açan eski Otel Zeki, Türkiye’deki ünlü bazı motosikletçileri ağırlamıştı. İşte o motosikletçilerden geride kalan bir fotoğraf.