İşte Petrol kentinin dününe ait 4 fotoğraf karesi daha.

MENDERES 2 KEZ BATMAN’A GELMİŞTİ

İdam edilen Başbakan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes, vefatından önce 2 kez Batman’a konuk olmuştu. 1992 ve 1994 tarihlerinde 2 kez geldiği Batman’da partililerle bir araya gelen Menderes, Cumhuriyet alanında halka seslenirken; baharın müjdecisi olan nergislerle karşılanmıştı. Batman’ın eski politikacılarından Ekrem Direkçi, 1994 yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığına aday olunca DP’nin Genel Başkanı Menderes, Batman’a çıkarma yapmıştı. İşte merhum Menderes’in Cumhuriyet alanında geriye kalan seçim hatırası.

BAŞAK’IN KONUĞU DİYANET İŞLERİ BAŞKANIYDI

Yıl, 1997. Yer, Batman eski Valiliği. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu idi. Vali Yardımcısı ise Mehmet Ceylan’dı. Şimdilerde Meydan Ortaokuluna dönüşen eski Vilayet Konağı’nda Valilik şeref defterini imzalayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’dı. Belde Mahallesi’ne o dönemlerde büyük bir ibadet evini kazandıran merhum Şevket Başak, Vali Develioğlu ile sohbet ederken, objektifimize o an böyle yansımıştı. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, şeref defterini imzaladığı o andan bir kare.

OTOMOSYONUN OLMADIĞI DÖNEMLERDE PTT

Posta ve Telgraf Teşkilatı, Batman’da yıllarca Meydan Mahallesi’nde hizmet verdi. Daha önce Başmüdürlüğün bulunduğu PTT Merkez Şubesinde eski veznedarlar büyük bir özveriyle hizmet veriyordu. Otomasyon ve bilgisayar sisteminin olmadığı dönemlerde bile kesintisiz hizmet veren PTT’nin eski çalışanlarından çoğu emekliye ayrıldı. Eski PTT binası yenilendi ama bu teşkilatta hizmet hiç aksamadı. İşte PTT’nin 1990’lı yıllardaki eski hizmet binası ve çalışanlarından bir fotoğraf.

BELEDİYE’NİN İLK FİDANLIK ALANI

1994 Yılında Belediye Başkanlığına seçilen Salih Gök, Batman Çayı kenarındaki Belediye fidanlık alanını genişletmişti. Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Mahsum Kahraman, Belediye eski Meclis Üyesi Salih Sevim, Belediye eski Ünite Müdürlerinden Mehmet Ali Tunç ve Talat Kaçmaz’ın da aralarında bulunduğu yöneticiler, fidanlık alanın genişletilmesi için büyük çaba sarf etmişti. 29 Yıl önce Belediye’nin ilk fidanlık bahçesinden bir manzara.