*İşte Batman’da yıllar öncesine ait dört kare daha.

BULVAR RENK CÜMBÜŞÜ GİBİYDİ

1994 Yerel seçimler öncesinde Batman’ın Cumhuriyet Caddesi’nde bir manzara. Burası eski Farabim Hastanesinin önü. DYP’den Batman Belediye Başkan adayı olan Faris Özdemir’in seçim kampanyası, renkli geçmişti. 3 İddialı ismin yarıştığı 1994 yerel seçimini merhum Salih Gök, Refah Partisi’nden kazanmıştı. Cumhuriyet Caddesi ile Turgut Özal Bulvarında seçim arifesinde partililerin araç konvoyları  gün boyu sürmüştü. İşte o renkli seçimden bir manzara.

NE DE RENKLİ BULVARDI

29 Yıl önce şimdi ki Turgut Özal Bulvarının girişi böyle idi. O dönemlerde Yılmaz Center iş merkezinin yerinde 2 katlı ev vardı. 1960’larda yapılan Yıldız Camii, Nasıroğlu iş merkezine komşuydu. Aradan geçen 29 yıl içerisinde kent merkezinde en fazla değişim kendini bu güzergahta gösterdi. Yerel ve genel seçimler geldiğinde bu güzergâh Esentepe’ye kadar partilerin flama ve bayraklarla süslenip adeta renk cümbüşüne dönüşürdü. Seçim lokalleri ile parti bayrakları iç içe olmasına rağmen partiler arasında hoşgörü ön planda olurdu. Şimdilerde bu güzergahta çok yapılı binalar yükseldi, güzergahın eski mekanları da bir bir adres değiştirdi. 

DAVUL ZURNAYLA KARŞILANAN BAKANDI

Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, memleketi Zonguldak kadar Batman’a önem veren eski siyasetçilerdendi. Uzun yıllar petrol arama çalışmalarını bölgede sürdüren Mobil firmasının Güney Kent Mahallesi’ndeki modern tesislerini Çatom’a kazandıran Bakan Gemici, Batman’a gelişinde davul zurnayla karşılanmıştı. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak, Diyarbakır DSP eski Milletvekili Samet Turgut, DSP Batman eski İl Başkanı İlyas Solak ve dönemin bazı yöneticileri karşılama töreninde Bakan Gemici’ye eşlik etmişti.

BELEDİYESPOR’U ZİRVEYE TAŞIMIŞLARDI

Batman’ın eski futbol kulüplerinden Belediyespor, 1990’lı yıllarda başarılarıyla adından söz ettirmişti. 2 kez 2. Lige yükselen ve ilgisizlikten 3. Lige, ardından da BAL ve amatörlüğe düşen Turuncu-Mavililer, Batman’da lağvedilen bir takım oldu. 1990’lı Yılların ortalarında Teknik Direktörlüğünü Muharrem Aygül, Antrenörlüğünü Şafi Çoğun, Genel Kaptanlığını da Hilmi Yılmaz’ın yaptığı Belediyespor’u Turuncu-Mavili ekibin taraftarları yanı sıra Kırmızı-Beyazlı taraftarlarda yalnız bırakmazdı. Eski 16 Mayıs Şehir Stadı iki kez Belediyespor’un, 2. lig şampiyonluğunu yaşadı. Turuncu-Mavililer kurban keserek maçlara çıkardı. Eski Belediyespor 2011 yılından sonra hazin bir tabloyla profesyonel liglere veda etmişti.