2’NCİ CADDE HAREKETLİ GÜZERGAHTI

Batman’ın en hareketli caddesi konumundaki ‘2’nci Cadde’ bir zamanlar banka şubeleri ile döviz bürolarının bulunduğu güzergahtı. 1990’lı Yılların başına kadar Banka şubelerinin çoğu 2’nci caddedeydi. Bu güzergahta peş peşe banka şubeleri açılınca, adına ‘Bankalar Caddesi’ verilmişti. Banka şubeleri ile döviz bankların bulunduğu mekanların önü kalabalık olurdu. İşte 30 yıl önce 2’nci Cadde de bir döviz bankın önündeki hareketli kare.

KERMESLERDE BAĞIŞ YARIŞI OLURDU

Yıl, 1993. Yer, eski Sağlık Müdürlüğü salonu. Batman eski İl Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Altunkaynak’ın engelli ve kimsesiz çocuklar yararına düzenlediği ‘Kermes’e dönemin İl yöneticileri de ilgi göstermişti. Batman eski Emniyet Müdürü Necdet Kondolat, eski Sağlık Müdürü  Dr. Altunkaynak ile dönemin eski bir il yöneticisi ikramlıkları alırken, objektiflerimize böyle yansımıştı.

1994’ÜN SAĞLIK BAKANI VE SAĞLIK İL MÜDÜRÜ

1994 Yılında dönemin Sağlık Bakanı olan Dr. Doğan Baran,  Batman’ı ziyaret ettiğinde büyük araç konvoyuyla Batman-Siirt İl sınırında karşılanmıştı. O dönemler Batman İl Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Altunkaynak’tı. Eski Bakan Baran, tokalaştığı Batman’ın eski Sağlık Müdürlerinden Altunkaynak’la ayak üstü sağlıkta yaşanan  sorunları hakkında bilgi almıştı. Aslen Niğde’li olan Bakan Baran, 2004 yılında yaşama veda etti. Uzun yıllar Batman’da sağlık sektöründe hizmet eden Dr. Altunkaynak ise Ankara’ya yerleşti.

BATMAN’A EN ÇOK GELEN SANATÇIYDI 

Bir zamanlar Batman’daki festivaller ile konserlere en fazla davet edilen sanatçı Ferhat Tunç’tu. Gerek STK’ların gerekse de yerel yönetimin Batman’a davet ettiği Tunç, 2000’li yılların başında Turgut Özal Bulvarında genç girişimci Azad’ın açtığı kafede hayranlarıyla bir araya gelmişti. İşte 22 yıl önce sanatçı Tunç ve bir grup hayranıyla çektiği hatıra kare.