RAFİNERİDE SÜRÜCÜLERİN EYLEMLERİ OLURDU

Ülkenin ilk rafinerisi konumundaki ‘Batman Tüpraş Rafinerisi’ dolum tesisleri önünde bir zamanlar yakıt taşıyan sürücülerin eylemleri de olurdu. 1990’lı Yıllarda Koç Holding’den önce Tüpraş Genel Müdürlüğü bünyesindeki Batman Rafinerisi, bölgedeki bir çok ilin akaryakıt ihtiyacını karşılıyordu. Bir zamanlar 11 İl’in yakıtını karşılayan Rafineri giriş kapasında zaman zaman tanker sürücüleri uzun kuyruklar oluştururdu. Rafineri yetkilileri, eylem yapan sürücülerle bir araya gelip yaşanan sorunu çözmeye çalışırlardı. İşte Rafinerin eski dolum tesisleri önünde sürücüler ile yetkililerin bir araya geldikleri uzlaşma toplantısından bir fotoğraf. 

BİLLUR-DEFLİ DÜĞÜNLER GERİDE KALDI

Batman’da bir dönemler billur ve def eşliğinde düğünler yapılırdı. Batman’ın tanınan aileleri eski gelenek ve göreneklerin sürmesi için billur ve def eşliğinde yaptıkları düğünlere İl protokolünü de davet ederlerdi. İşte Hamidi’lerin 1997 yılında Pınarbaşı mahallesinde yapılan düğün törenine katılan eski Vali Necati Develioğlu, İl Müftüsü Cüneyt Kavşut ve TPAO eski Bölge Müdürü Talat Atalay’ın da içinde bulunduğu bazı simalar.

YEREL YÖNETİMDE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen Salih Gök, dini bayramlarda Belediye’nin zemin katını bayramlaşma törenlerine ayırırdı. Belediye personelinin de tam kadro katıldığı bayram törenlerinde, protokol üyeleri de yer alırdı. Merhum Gök, seçildiğinde de Batman Belediyesi girişine yazdırdığı ’Rüşvet alanda veren de melundur’ yazısıyla adından söz ettirmişti. 

BEYAZ SARAY’DA TPAO YILDÖNÜMLERİ

Yıl, 1995. Yer, TPAO Beyaz Saray binası. Dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Fikret Yöndem idi.Bir zamanlar TPAO’nun sembolü olan Beyaz Saray, yıldönümü etkinliklerinde protokol üyeleri ile petrol emekçilerini ağarlardı. Kıdemli personele yöneticiler, çeşitli armağanları verirdi. İşte eski Bakım Onarım Atölyeleri Baş Müdür Nihat Zennupoğlu, TPAO’nun eski bir emekçisine takdirname ve ödülünü verirken o an objektiflerimize böyle yansımıştı.