KÖY HİZMETLERİNİN KURUCU MÜDÜRÜYDÜ

1990’ının 16 Mayıs’ın da Batman ‘İl’ olduğunda Kurucu Müdür Ahmet Eke idi. Şimdilerde Özel İdare Genel Sekreterliğe dönüşen hizmet binasının karşısında Köy Hizmetleri’nin iş makinesi atölyesi vardı. 1994 Yılında dönemin Batman Valisi Salih Şarman ve dönemin il yöneticilerinin de katıldığı iş sezonunda Eke, yapacağı çalışmaları açıklamıştı. Eski Köy Hizmetleri’nin iş sezonunda Eke ve açılışa katılanlardan bir fotoğraf.

ŞANAL, 1993’TE AYRILMIŞTI

Yıl, 1993’ün Ekim ayı. Yer, Batman-Diyarbakır il sınırındaki Malabadi yerleşim yeri. Dönemin Batman Valisi Zeki Şanal, 1.5 yıllık görev süresinin ardından Niğde’ye atanmıştı. Batman’ın eski İl Müftülerinden Cüneyt Kavşut, eski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem Kaya, Valilik eski Yazı İşleri Müdürü Sabri Bilge, İş İnsanı Şehmus Demir ve Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın da uğurlandığı Şanal, Batman’da geçen günleri unutamadığını söylemişti. Şimdilerde emekliye ayrılan ve Ankara’ya yerleşen Vali Şanal, Batman’ın yanı sıra Niğde, Tekirdağ, Hatay ve Sinop  Valiliklerinde görev yapmıştı. 

SEL, ÖĞRENCİLERİ MAHSUR KALMIŞTI 

Geçmişten günümüze İluh Deresi, çevresindeki semt sakinlerine korkulu rüya oldu. İluh Deresi’ne yakın eğitim yuvalarından olan Hürriyet İlkokulu da sel taşkınlarından nasibini alırdı. Hürriyet İlkokulunun önünden geçen ve trafiğin yoğun olduğu Balpınar ile eski Mobil yol güzergahı sel baskını ile yağışlı havalarda geçit vermezdi. 1994 Yılında yaşanan sel felaketinde Hürriyet İlkokulunun etrafı sel sularıyla göle dönüşünce, okul bahçesinde öğrenciler uzun bir süre mahsur kalmıştı. Belediye araçları,  öğrencilerin imdadına yetişmişti. 

HAVA MEYDANINDA DEVİR TESLİM TÖRENİ

Dört yol süreyle Batman’da görev yapan Albay Muharrem Atak, emekli olduğunda görevini Fikri Albay’a bırakmıştı. Batmanlıların sevdiği komutanlardan Eskişehirli albay Atak dönenimde Hava Meydan Komutanlığı’nda etkinlikleri halka açardı. Şimdilerde emekliye ayrılan Albay Muharrem Atak, “Batman’ı memleketim Eskişehir kadar seviyorum” demişti. Atak’tan görevi devralan Fikri Albay da iki  yıl süre ile Batman’da görev yapan komutanlardandı.