ESKİ HASTANE KORİDORLARI BÖYLEYDİ

Yıl, 1997. Yer, Batman eski Devlet Hastanesi koridorları. Sabahın erken saatlerinde polikliniklerde muayene olabilmek için sıra alan vatandaşların, kuyruk çilesi bitmezdi. Batman’a yetersiz kalan eski Devlet Hastanesi’nde vatandaşların sıra çilesini dinlemek için Batman Çağdaş Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan, vatandaşların çilelerini şimdi ki köşesinde değerlendirirdi. Kuyruk çilesi ise o dönemlerde yerel gazetelerin manşeti olurdu. İşte 25 yıl öncesinin Devlet Hastanesi’nde bir kuyruk manzarası.

BAKAN, ESKİ ÇİFTLERE ÇEYREK ALTIN TAKMIŞTI 

1998 Yılında Batman’a çıkarma yapan dönemin Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, soluğu büyük ilçe Kozluk’ta almıştı. Dönemin Valisi Temel Koçaklar, masanın bir ucundaydı. Diğer ucunda da Bakan Işılay Saygın vardı. O dönemlerde 100 çiftin nikahına şahitlik yapan Saygın, çiftlere jest yaparak birer çeyrek altın takmıştı. Bakan Saygın, 2 yıl önce yaşama veda ederken, Batman-Kozluk ilçesindeki çiftlerin nikah töreninden de bu hatıra karesi geride kaldı. 

HER YERDE SONDAJ KUYUSU AÇMIŞTI

1990’ların Ortalarında Batman’ın kırsalını kapsayan susuzluk vardı. Eski Köy Hizmetleri, şimdi ki Özel İdare, il genelinin kırsalında peş peşe açtığı sondaj kuyularında suya rastlayamayınca, köylüler ciddi bir kuraklık tehlikesi yaşamıştı. İşte o yıllarda Gercüş ilçesinin kırsalında Özel İdare’nin kiraladığı eski sondaj kuyusundan bir fotoğraf.

NEREDE PETROL’ÜN O BAŞARILI YILLARI

1998-1999 Futbol sezonunda tarih yazarak, süper lig biletini alan Batman’ın profesyonel temsilcisi Petrolspor, Antalya’da yarı finalden dönmüştü. Şimdi ki Teknik Direktör Mesut Toros’un formasını giydiği Marmarispor’u mağlup eden, yarı finalde Göztepe’ye 2-1’lik skorla yenilen Kırmızı-Beyazlarlılarda ele avuca sığmayan futbolcular Emin Tosun ve Okan Babahasan, ilk maçta aldıkları galibiyet sevincini taraftarlarla böyle paylaşmıştı. 24 Yıl önce Antalya’da süper ligin eşiğinden dönen Petrolspor, kısıtlı imkanlarla büyük bir başarıya imza atmıştı.