İşte Batman’ın dününe dair bir kesit fotoğraf daha.

EN FAZLA DEĞİŞİM GÖREN KAVŞAK 

Batman’da en fazla değişikliğe uğrayan kavşaklardan biri de Belediye’ye yakın eski Farabim Hastanesi kavşağıydı. O kavşakta hem park vardı hem de 6 yol birleşirdi. Aynı zamanda bu kavşak trafiğin en yoğun olduğu yerdi. Yıllar önce değirmenlerin olduğu o alan sonradan park alanına dönüştürülmüştü. Mem ve Zin adını taşıyan parklar, üç yolu birbirinden ayırırdı. İşte 1996 yılında henüz inşaat halindeki Yılmaz Center İş Merkezinin önü ile Belediye binasına doğru giden o parktan bir fotoğraf.

KARAYOLLARI ŞEHİR İÇİ YOLLARA DA BAKARDI 

Bir zamanlar Karayolları Şube Müdürlüğü, Batman’ın içinden geçen yolların bakımını da yapardı. Turgut Özal Bulvarı ve Batman-Diyarbakır-Siirt çevre yolunda zaman zaman oluşan çukurları asfaltla yamalayan Karayolları, yağış mevsiminin ardından Batman’ın yollarını elden geçirirdi. İşte Turgut Özal Bulvarı’nda karayollarının 28 yıl önce çukurları yamaladığı sırada Batman Çağdaş’ın arşivine aldığı o anı.

RESMÎ NİKAHLARI KIYAN BAKANDI

DSP İktidarı dönemin de Batman’a sık gelen Bakanlardan biri de Aileden Sorumlu Devlet Bakanı İzmirli Işılay Saygın’dı. 1998 Yılında dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar ile birlikte Batman’ın büyük ilçesi Kozluk’ta resmî nikah törenine katılan Saygın, imam nikahlı çift sayısını da düşürmüştü. Eski Bakan Saygın, Kozluk ilçesindeki toplu nikah töreni ardından Veyselkarani Türbesinde de incelemelerde bulunmuştu. Bakan Saygın, bir süre önce yaşama veda ederken, Batman eski Valisi Koçaklar ile Kozluk’taki o törenden geride bu hatıra kare kaldı.

LİDERLER BÖYLE KARŞILANIRDI 

Doğru Yol Partisi’nden 2 kez Batman Milletvekili seçilen Faris Özdemir, 1999 seçimlerinde partisine Batman’dan 2 Vekil kazandırmıştı. Eski Havalimanı kapısından Diyarbakır-Batman yol kavşağına kadar partilileri liman önünde toplayan Özdemir, dönemin DYP lideri Tansu Çiller’e büyük bir karşılama töreni yapmıştı. Kurbanların kesildiği o karşılama töreninde yağışa rağmen partililer, saatlerce Çiller ve beraberindeki heyeti havalimanı kapısında karşılarken, kurban kesiminde Batman’ın eski kasaplarından Akdi kardeşler ile partililerin bir bölümü Çağdaş’ın objektiflerine böyle yansımıştı.