MOBİL’İ, ÇATOM’A DÖNÜŞTÜREN BAKAN’DI

Güney Kent Mahallesi’nde uzun yıllar ‘Mobil Petrol Şirketi’nin tesisleri olduğu alanı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün ‘Çok Amaçlı Toplum Merkezi’ne dönüştüren Bakan Hasan Gemici idi. Bakanlığı döneminde Güneydoğu’da en fazla uğradığı il olan Batman’da eser bırakan Gemici ile açılışa katılan dönemin Valisi Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı Mahmut Tileği, ÇATOM açılışında objektifimize böyle yansımıştı.

CADDELERİ TOZ-ÇAMURDAN KURTARMIŞTI

Batman’da iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Ataullah Hamidi, 1980’li yılların ortalarında tozdan geçilmeyen yolları hem betonla buluşturan, hem de bazı yolları asfaltlayan ‘Başkan’ unvanını elinde bulundurmuştu. 1989 Yılında Batman’ın Ziya Gökalp Mahallesi’nde eski Ziya Gökalp Okulu arka sokağının zeminini betonla kaplayan Hamidi, çalışan işçilerle bir arada.

HERKES ŞAMPİYONLUĞU KUTLAMIŞTI

Batman’a 2. lig şampiyonluğu ilk yaşatan futbol takımı Belediyespor’du. 16 Mayıs Şehir Stadı, 1989-90 Futbol sezonunda 3. ligde şampiyon olan Belediyespor, Batmanlıları sahaya dökmüştü. Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüşen eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nda 2. lig şampiyonluğunu Batmanlılara yaşatan Turuncu-Mavili ekibin taraftarları arasında eski Belediye Meclis Üyesi Sabri Gezici de vardı. O muhteşem şampiyonluk turundan geride bu hatıra fotoğraf kaldı.

YOLGEÇEN MAĞARASINDA BİR BAKAN

1999-2000 Yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan İstemihan Talay, Hasankeyf kalesine çıkmadan önce ‘Yolgeçen Mağarası’nda konaklamıştı. Aslen Tarsuslu olan Talay, tarihi ilçe Hasankeyf’in nehir kıyısındaki mağaranın lavabosu önünde Batman Çağdaş’ın objektiflerine yansıdığı an.  Eski Bakan Talay, Hasankeyf’in baraj altında kalmaması için de mücadele vereceğini söylemişti.