NEREDE CADDE VE SOKAKLARDAKİ DÜĞÜNLER

Batman’da 30 yıl öncesine kadar salon sayısı bir elin parmak sayısından daha azdı. Düğünler sadece TPAO eski ‘Beyaz Saray’ binasında yapılırdı. 1990 Yılında Batman’ın ‘İl’ olmasının ardından peş peşe salonlar yapıldı. Yeryüzünün en güzel düğünleri olan mahallelerin cadde ve sokaklarında yapılan düğünler ise; yerini artık ‘salon’ düğünlerine bıraktı. Üç gün üç gece süren renkli düğünlerde bir araya gelen semt sakinleri, davul-zurna ve erbane eşliğinde geçen düğünlerde halay tutardı. Mahalle düğünleri de son 30 yılda tarihe karıştı.

DOĞA HARİKASI KÖYLERDİ

Batman il sınırlarındaki barajlar, doğa harikası köy ve mezraları da sulara gömdü. Ilısu-Veysel Eroğlu, Garzan ve Batman Barajlarının su tutmasıyla birlikte Batman il sınırları içinde 50’ye yakın yerleşim birimi sular altında kalmıştı. Bir zamanlar yeşilliğiyle bilinen Kozluk ilçesinin Yenidoğan (Ase) köyü de Garzan barajı su havzasında kaldı. 1928 Yılında Kozluk bucağına bağlı ‘köy’ olarak bilinen Yenidoğan (Ase) ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaydı. Baraj altında kalmadan önce Yenidoğan köyünün son hali. 

BU STADYUM YENİ ŞAMPİYONLUKLAR YAŞADI

Batman’ın Şafak Mahallesi olmadan 1987 yılında dönemin Siirt Valisi Selami Teker’in yapımını tamamladığı 16 Mayıs Şehir stadı, 2017 yılına kadar futbol müsabakalarına ev sahipliği yaptı. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün imkanlarıyla yapılan stadyumda Batman Petrolspor hem 2. lig hem de 1. lig Play-off heyecanı yaşadı. Belediyespor’un da iki kez 2. lig şampiyonluğu gördüğü o tarihi stadyumda Karşıyaka ve Demirspor’un da 3. lig müsabakalarını oynamıştı. O emektar saha şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ oldu. İşte bir zamanlar Petrolspor taraflarının olduğu kapalı tribünden bir kare.

EFSANE TAKIMIN KAPTANIYDI

1997-98 Futbol sezonunda sahalarda fırtına gibi esen Batman Petrolspor, güçlü rakiplerini dize getirirdi. Eski Diyarbakırspor’u süper lige taşıyan Emniyet Müdürü merhum Gaffar Okan, Batman 16 Mayıs Şehir stadındaki müsabakayı stada komşu olan bir evin damında seyrederken, çevresindekilere de itirafta bulunmuştu; “Hakemin bize hediye ettiği penaltıyla Batman’dan galibiyetle ayrıldık. Play-Off grubunun gerçek şampiyonu Batman Petrolspor’dur.” O maçta Kırmızı-Beyazlı ekibin kaptanı emektar Batmanlı Ahmet Demirhan, müsabaka öncesinde konuk takımın kaptanı ve orta hakemle objektifimize böyle yansımıştı. Şimdilerde o stadın yerinde ‘Millet Bahçesi’ var.