BU EĞİTİMCİLER ŞİMDİLERDE EMEKLİ

Batman’da uzun yıllar eğitim camiasında idarecilik, okul müdürlüğü ve öğretmenlik yapan eski eğitimcilerin bazıları da yaşama veda etti, bazı simalar ise emekli oldu. 1990’lı Yıllarda Batman Öğretmenevi’nde hafta sonları ya da 15 günde bir düzenlenen müzikli programlarda bir araya gelen eğitimciler, yorgunluğu atardı. Batman Öğretmenevi’ne de hizmet veren o eski eğitimcilerden bazı simalar yaşama veda etti, bazıları ise emekli olduğu eğitim camiasından yine de kopmadı. İz bırakan o eski eğitimcilerin adı konuşuluyor. İşte Batman Öğretmenevi’nde bir hafta sonu toplanan eski eğitimcilerden bir kare.

ENGELLİLERİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMIŞTI 

Aslen Şanlıurfa-Siverekli olan Bilal Görmüş’ün yılları Batman’ın eski Tekel Caddesi’nde geçti. Şirinevler Mahallesi’nde oturduğu halde bir ayağı da şimdiki ‘Gülistan Caddesi’ olarak bilinen, eski Tekel Caddesi’nde hem kahvesi hem de müzik evi olan Bilal Görmüş, 2000’li yılların başında kent merkezindeki engellileri bir çatı altında toplamıştı. Kısa dönem kurucu Başkanlığını yaptığı Engelliler Derneği’nden sağlık sorunları nedeniyle ayrılan renkli sima Görmüş, uzun bir süre önce yaşama veda etmişti. Bilal Görmüş’ün re aralarında bulunduğu Batman’ın ilk Engelliler Derneği yöneticileri, Çağdaş’ın objektifine böyle yansımıştı.

ESKİ STADYUM KONSERLERLE DOLUP TAŞARDI

2000’li Yılların başında Batman konserlerle adından söz ettirirdi. Şafak Mahallesi’ndeki eski 16 Mayıs Şehir Stadyumu’nun kapalı ve açık konserleri adeta dolup taşardı. İl yöneticilerinin de halkın da birlikte izlediği konserlere Türkiye’nin ünlü sanatçıları katılırdı. Konserlerin verildiği eski 16 Mayıs Şehir stadyumunda izdiham oluşurdu. 2004 Yılında da dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın gerçekleştirdiği ‘Batman Festivali’ kapsamındaki konserler ülke çapında yankı uyandırmıştı.

TED KOLEJİNDE UNUTULMAYAN MEZUNİYET GÜNLERİ

TED Batman Koleji, 1988 yılından bugüne kapılarını Batmanlı öğrencilere açtı. TED Kurucusu eski TPAO Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’ın, açtığı kolejde önemli eğitimciler de görev almıştı. İngilizce öğretmeni İsmail Abacıgül ve eski Batman Kız Meslek Lisesi Müdiresi Aynur Yetişkin’in de katıldığı bir mezuniyet gecesinde Batman’ın tanınan simalarından Fahri Şengül, yakını olan öğrenciyi çektiği anda objektifimize böyle yansımıştı.