25 YILDA DEĞİŞEN KAVŞAK

Burası Batman’ın trafikte en yoğun olduğu kavşak. Eski SSK Hastanesi yolu, 12. Cadde, Turgut Özal bulvarı, Eski Küçük sanayi sitesi yolu ve Cumhuriyet Caddesi’nin birleştiği güzergahın bir bölümü yıllar önce parktı. 1997 Yılında yapımına başlanan Yılmaz Center iş merkezi ve yanı başındaki parkın o manzarası Çağdaş’ın sararan arşivinde duruyor.

3 SİMA DA ARAMIZDA YOK

Yıl, 1996. Yer, Batman Barajı. Batman-Diyarbakır il sınırındaki barajın ilk tünelinin devreye alınma törenine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve OHAL Bölge Valisi Aydın Arslan katılmıştı. Batman’ın eski Kaymakamı ve bazı illerde de Valilik yapan Aydın Arslan, Batman’daki etkinliklere fırsat buldukça katılırdı. Batman Barajı’nda 27 yıl önce yapılan törene katılan bu üç renkli sima da şimdilerde aramızda yok. Demirel, Yılmaz ve Arslan’dan geride bu hatıra fotoğraf kaldı.

TED KOLEJİNİN KURUCUSU DA ARAMIZDA YOK

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde ‘Efsane müdür’ olarak bilinen Mehmet Yamaç, 1988 yılında TED Kolejini Batman’da açan başarılı petrolcüydü. Hizmetleri ile halen anılan Yamaç, TED Kolejine gözü gibi bakıyordu. TED Kolejinin mezuniyet törenine bizzat katılan Yamaç, geleceğin yöneticilerine nasihat ederdi. İşte TPAO Kristal Park’ta TED’in mezuniyet gecesinde Yamaç konuşurken, eski Özel Kalem Müdürü Veysi Türel de objektiflerimize böyle yansımıştı.

ÇEVRECİ EĞİTİMCİLERDİ 

Batman’ın eski eğitimcilerinden Necmettin Pektaş ile Saadettin Vergili’nin okul yöneticiliğini yaptığı Milli Eğitim Vakfı ilköğretim okulu, çevreci eğitim yuvalarının başında yer alıyordu. 1993 Yılında Cumhuriyet Meydanın da ‘Çevre Günü’ etkinliğine öğretmen ve öğrencileriyle çıkarma yapan Milli Eğitim Vakfı idarecileri ve öğrencileri dönemin Valisi Zeki Şanal tarafından da takdir edilmişti. İşte 30 yıl önce Cumhuriyet meydanında, çevre günü etkinliğine katılan eski Milli Eğitim Vakfı okulunun öğretmen ve öğrencilerinden hatıra bir kare.