CEVHERİ, BATMAN’I SEVEN POLİTİKACIYDI

Geçen ay yaşama veda eden eski Bakanlardan Necmettin Cevheri, 1990’lı yıllarda bölgede en fazla gezi düzenlediği illerden biri Batman’dı. 1994 Yılında dönemin Valisi Salih Şarman’la kırsala gezi düzenleyen Cevheri, kalabalık karşılama törenleri ile karşılanmıştı. Eski Tarım ve Devlet Bakanlığı’nı da yapan Cevheri,  yıllar öncesinde Batman’ın bir köyünde objektiflerimize böyle yansımıştı.

YER YÜZÜNÜN EN GÜZEL DÜĞÜNLERİYDİ

30-40 Yıl öncesine kadar Batman yöresinde renkli düğünler, dillere destandı. Salonların olmadığı dönemlerde mahalle ve köy  meydanlarında yapılan o düğünler, görülmeye değerdi. Sazlı-sözlü VE erbane eşliğindeki düğünlerde halay başını kadınlar çekerdi. Yöresel kıyafetlerle renk cümbüşünü oluşturan kadınlar, hareketli şarkılarla düğünlere renk katardı. Son zamanlarda o görkemli düğünler de tarihe karıştı.

2000’LERDE KÖYE DÖNÜŞ HIZLANMIŞTI

Yıl, 2000. Yer, Sason’un Aydınlık köyü. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak’tı. Mereto Dağı eteğindeki Aydınlık köyü, 1990’larda tamamen boşalmıştı. Dönemin Valisi Parlak, Sason eski Kaymakamı ile köy köy dolaşıp köylülere inşaat malzemelerinden çimento ve demir sözünü vermesinin ardından ‘köye dönüş’ projesi hız kazanmıştı. Hafta sonlarını daha çok köylerde geçiren Parlak, Batman’da köye dönüş projesini hızlandıran ‘Vali’ unvanını almıştı.

OKUL AÇILIŞLARI RENKLİ GEÇERDİ

1990’lı Yıllarda Batman’ın kırsalında yeni eğitim yuvaları yapılması köylüleri heyecanlandırmıştı. Tek dersli ve taşlı binalar yerine, 1996-1997 yılında yapılan 2 katlı modern yapıların eğitime kazandırılması öğrenci velilerini de umutlandırmıştı. Köylüler, o dönemler modern ve kaloriferli okulların hizmete açıldığını görünce kız öğrencileri de okula göndermişti. İşte Batman’ın kırsalında yıllar öncesinde bir eğitim yuvasının açılışındaki renkli görüntülerden bir kare.