LİSELERDE MEHMETÇİK KOROSU  

Yıl, 1995. Yer, 19 Mayıs Mahallesi. Dönemin Batman İl Jandarma kışlasında hem Tuğgeneral hem de Emir Subayı olarak görev yapan Vahdettin Bereceli Paşa, liselerde müzik dinletisi düzenlerdi. 1983 Yılında eğitim öğretime açılan 19 Mayıs Mahallesi’ndeki Yahya Kemal Beyatlı lisesinin bahçesinde öğrencilere konser veren Mehmetçik korosu ayakta alkışlanmıştı. Er ve erbaşlardan oluşan Mehmetçik korosu, lisenin bahçesinde hafta sonu verdiği o konser objektiflerimize böyle yansımıştı. 

OKUL AÇILIŞLARI BAYRAM HAVASINA DÖNÜŞÜRDÜ 

Batman’ın büyük ilçesi Kozluk’ta 90’lı yıllarda özellikle köy ve mezra okulları bir süre kapalı kalmıştı. Köye dönüşlerin hızlanmasıyla birlikte eğitim yuvaları da bir bir açılmıştı. Kozluk’ta Ulaşlı köyünüdeki ilkokul açılışında, genç kızlar ve tülbentli kadınların halaya durması okula renk katmıştı. 

ESKİ KÜLTÜR MERKEZİ DAR GELİYORDU

Batman’ın küçük semtlerinden Ziya Gökalp Mahallesi’nin eski Kültür Merkezi binası etkinliklere dar geliyordu. 1980’li yıllarda yapılan ve yaklaşık 25 yıl süreyle hizmet veren eski Kültür Merkezi sahnesine sığmayan öğrenciler, 250 kişi kapasiteli salonda izleyici topluluğu karşısında zor anlar yaşıyorlardı. Şimdilerde Türkiye’nin sayılı kütüphanelerinden birinin yapıldığı eski Kültür Merkezindeki bir etkinlikte ödül alan bu öğrenciler, şimdilerde 30 yaş üzerinde. 

BATMAN’DA 1999 SEÇİMİ

1999 Genel seçimi Batman’da renkli görüntülere sahne olmuştu. 2 dönem DYP’den Batman Milletvekili seçilen Faris Özdemir’in, Medical Point hastanesi bitişiğindeki yeri seçmenlerle dolup taşardı. Geç saatlere kadar açık olan parti lokaline diğer partilerin milletvekili adayları da iade-i ziyarette bulunurdu. 1999 Seçimlerinde Faris Özdemir ile birlikte Burhan İsen Meclisin yolunu tutmuştu. O dönemlere RP’den Milletvekili adayı olan Musa Okçu, DYP seçim lokalini ziyaret eden politikacılar arasındaydı.