1994’TE İLK FAKÜLTENİN TEMELİ ATILMIŞTI

Burası Batman Üniversitesi merkez yerleşkesi. 1988 ile 1996 Yılları arasında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde iki dönem Rektörlük yapan Prof. Dr. Sedat Arıtürk, Petrol şehrinin ‘Üniversite’ye kavuşacağının sinyallerini yıllar önce vermişti. 1994 Yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’ne bağlı olan Batman’da Teknik Eğitim Fakültesinin temelini Prof. Dr. Arıtürk, atmıştı. O dönemlerde Arıtürk, Batman’ın bir eğitim gönüllüsü gibiydi. 29 Yıl önce Batman’da ilk fakültenin temeli atıldığında Kültür Mahallesi’nde çok bloklu binalar yeni yeni yükseliyordu. Emniyet Müdürlüğü lojmanları ile Kültür İlkokulu da şimdi ki üniversitenin yerleşkesine komşu binalardı.

KÜLTÜR’DE 1990’LARDA ARAÇ PARKI 

Şimdilerde 40 bin nüfusuyla Batman’ın ikinci büyük mahallesi olan Kültür’de Emniyet Müdürlüğü’nün arka sokağındaki eski araçların park edildiği alan şimdilerde yeşil bir görünüme kavuştu. 31 Yıl önce Emniyet Müdürlüğü binası arkasındaki araç otoparkında toplanılan plakasız ve sorunlu araçların, ‘toplama alanı’ çevresi büyük bir kasabayı andırıyordu. İşte Kültür’deki kentin ilk araç toplama parkından bir kare.

ESKİ MEYDANIN DİLİ OLSA DA ANLATSA

1957 Yılında oluşturulan Cumhuriyet Meydanı’nın dili olsa da geçen yılları anlatsa. Bayram törenleri, turnuvalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verildiği ve parti mitinglerinin yapıldığı Cumhuriyet alanında bir zamanlar baş örtü yasağına karşı kalabalık bir miting düzenlenmişti. 1996 Yılında düzenlenen mitinge meydan dar gelmişti. Kazım Usta lokantasının bulunduğu Demir İş Merkezi ile Türkiye İş Bankası binası önünde toplanan kalabalık meydana akın ederken, o an da objektiflerimize böyle yansımıştı. 

BATMAN TEKEL’DE ESKİ ÜRETİCİLER

Bir zamanlar tütün, bölgedeki üreticinin can simidiydi. Batman Havalimanına komşu olan Tekel Yaprak Tütün İşletmesi Başmüdürlüğü önünde toplanan üreticiler, başfiyatın açıklamasını dört gözle beklerlerdi. 2000’li Yıllara kadar 800 kişinin çalıştığı ve 150 bin kişinin geçim kaynağı olan Tekel özelleştirilince, üreticiler de başka ürünlere yönelmişti. İşte Tekel özelleştirilmeden önce bir üretici topluluğu, başfiyat açıklanmadan önce basın açıklaması için bir araya gelmişti.

Editör: Yunus Yasak