4 YIL MEYDAN KOMUTANIYDI 

Aslen Eskişehirli emekli Albay Muharrem Atak, Batman Hava Meydan Komutanlığı ile Garnizon Komutanlığı görevini 4 yıl süreyle yapmıştı. 1994-1998 Yılları arasında görev yaptığı Batman Hava Meydan Komutanlığı’ndan emekli olan Atak, görevini Fikri Albaya bırakmıştı. 1998’in 29 Ağustos’un da Batman’a veda eden Atak’ı uğurlayalar arasında, Vali Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Belediye Başkanı Salih Gök de vardı. Atak, emekli olduktan sonra memleketi Eskişehir’e yerleşti. 

BU YEŞİL ALAN BETON YIĞININA DÖNÜŞTÜ

Burası Cumhuriyet alanına çıkan, Cumhuriyet caddesi. DDY üst geçidinin bulunduğu güzergahta meydandan eski Hükümet Konağı binasının başına kadar, DDY raylarının bulunduğu bölüm tamamen yeşil alandı. O yeşil alan 2000 yılları öncesinde beton yığınına dönüştürüldü. Cumhuriyet alanı ile o caddenin güzel görüntüsü de fotoğraf karelerinde kaldı.

BAKANLAR YEREL MEDYAYI İNCELERDİ

Yıl, 1995. Yer, şimdilerde tekstil kente dönüşen Tekel Başmüdürlüğü bahçesi. Dönemin Tekel’den sorumlu Devlet Bakanı Nafiz Kurt ve beraberindeki Batman’ın eski yöneticileri. Tütün piyasasında başfiyat açıklamadan önce Bakan Kurt, petrol şehrinin ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın birinci sayfadaki haberlerine odaklanmıştı. Eski Vali Salih Şarman, Belediye eski Başkan Yardımcısı Salih Sevim, eski Milletvekili Faris Özdemir, kanaat önderlerinden Ferit Özdemir, eski Ziraat Odaları Genel Başkanı, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Batman’ın bazı muhtarları da Bakan Kurt’un bulunduğu protokol bölümünde objektiflerimize yansımış. Bu karede yer alan Bakan Kurt ve Ferit Özdemir, yaşama veda etti.

İKİ BAKAN DA ARAMIZDA YOK

Eski İstanbul Valisi ve Milli Eğitim ile Milli Savunma Bakanlığı yapan Nevzat Ayaz ve bazı Bakanlık görevlerini üstlenen Şanlıurfalı Necmettin Cevheri, yıllar öncesinde Batman havalimanında. Dönemin OHAL Valisi Erkan Ünal’ın da eşlik ettiği Bakanlar, protokolde oturur oturmaz Batman’ın yerel medyasının manşetlerini gözden geçirmişti. 1995 Yılında hava limanında karşılanan 2 Bakanın yanında eski Hava Meydan Komutanı albay Muharrem Atak, Eski İl Müftüsü Cüneyt Kavşut, Eski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem kaya ve Bekirhan Belde eski Belediye Başkanı Yahya Demir de dikkat çeken birkaç simaydı. Karede yer alan iki Bakan ve eski Başkan Demir aramızdan ayrılalı yıllar oldu.

Editör: Yunus Yasak