**Eski İl Sağlık Müdürü İbrahim Altunkaynak, 14 Mart Tıp Bayramı’nda çalışanlarıyla bir araya gelir, ekibiyle yılın yorgunluğunu atardı. Bir zamanlar TPAO bünyesindeki TED Kolejinin ‘geleneksel mezuniyet günleri’ ise Kristal Park’ta yapılırdı. İşte Batman’ın dününden bugününün yarısına tanıklık yapan Çağdaş’ın arşivinden 4 kare daha

İLK STÜDYO FOTO MODA’YDI

Burası, şimdi ki 2’nci Cadde olarak bilinen eski ‘Bankalar Caddesi.’ Halen eski binasında hizmet veren Türkiye İş Bankası’na komşu olan Çankaya ve Japon pasajı yapılmadan önce Petrol şehrinin ilk fotoğraf ustalarından Cihan Tapan’ın açtığı ‘Foto Moda’ kerpiç yapılı bir işyerindeydi. 1962 Yılında 2’nci Cadde de fotoğraf stüdyosu açan Cihan Tapan, işyeri önünde o dönemler Batman’ın gençlerini bu karede ölümsüzleştirmişti. Şimdilerde yaşları 65 ile 70 üzerinde olan bazı simalar; “Kemal Tapan, Cemal Tapan, Tevfik Tapan, Nurettin Bayam ve eski futbolcu Yılmaz Yalpı.”

ESKİ KONAK ŞİMDİLERDE EĞİTİM YUVASI

Yıl, 2001. Yer, Meydan Mahallesindeki eski Kaymakamlık ve Valilik Konağı. 1960 ile 1990 yılları arasında Kaymakamlık konağı, 1990 ile 2001 yılları arasında ise Valilik Konağı olarak hizmet veren bina, şimdilerde Meydan Ortaokuluna dönüştürüldü. Valilik Konağının Turgut Özal bulvarına taşınmasının ardından, Cumhuriyet Caddesi güzergahındaki eski resmî kurumlar da bir bir ayrılmıştı. Valilik konağı taşınmadan dönemin Batman Valisi İsa Parlak, eski OHAL Valisi Gökhan Aydıner’i ağırlamıştı. Dönemin Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İzzettin Siraçoğlu ve Özel Kalem Müdürü Mustafa bey de konukları ağırlarken, o karşılama anı objektiflerimize böyle yansımıştı. Şimdi bu binanın dönüştürüldüğü ortaokulda yüzlerce öğrenci eğitim görüyor.

TIP BAYRAMINDA ESKİ SAĞLIKÇILAR 

1995 Yılında Batman İl Sağlık Müdürlüğü’nü yapan aslen Ispartalı Dr. İbrahim Altunkaynak, Tıp bayramlarında sağlık emekçileriyle bir araya gelir, yılın yorgunluğunu atardı. Dönemin İl Sağlık Müdürlüğü’nde Personel Müdürü olarak görev yapan merhum Felemez Okay, sağlıkçılarla halay çektiği sırada yanında çok sevdiği Altunkaynak vardı. İşte 29 yıl önce sağlıkçıların birlikteliğini gösteren bir kare.

TED KOLEJİNDE GELENEKSEL MEZUNİYET GECELERİ 

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün efsane Müdürü Mehmet Yamaç’ın, 1988 yılında Batman’da kurduğu ilk TED Koleji’nde binlerce öğrenci mezun oldu. Ortaokul ve lise bölümlerindeki öğrencilerle adından başarıyla söz ettiren TED Kolejinin ‘geleneksel mezuniyet geceleri’ ise TPAO’nun yüz akı olan Kristal Park’ta olurdu. Öğrenci velilerinin de katıldığı o etkinliklerde TPAO orkestrası mezun olan öğrencilere müzik resitali verirken, dönemin başarılı eğitimcileri de son sınıf öğrencilerine TED Koleji’nin bayrağını teslim ederdi. İşte 1990’lı yıllarda TED kolejine bir mezuniyet gecesinden geride kalan hatıra bir fotoğraf.

Editör: Yunus Yasak