BİR ZAMANLAR BİRİNCİ CADDE

Burası Batman eski çarşısının ilk caddesi olarak bilinen ‘Birinci cadde.’ Cumhuriyet Meydanıyla birleşen birinci cadde, 1990’lı yıllara kadar kentin işlek güzergahıydı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bulunduğu 1’nci caddenin son durağı ile peron girişine kadar olan bölümde kentin tanınan esnafları vardı. Sümerbank ve Batman’ın ilk marketi konumundaki Kıvırcıklar alışveriş merkezinin de olduğu 1’nci Cadde son yıllarda trafiğe kapatıldı. İşte trafiğe açık olduğu dönemlerde birinci cadde den bir manzara. Bu karede yer alan TMO’nun dev siloları hurdalık olarak Kırıkkale Makine Kimya Endüstri’ye satılmıştı. TMO tesislerinin yerine ise Raman Lisesi yapıldı.

PETROL, SÜPER LİG BİLETİNİ ALINCA…

1998-1999 Futbol sezonunda süper lig finallerini hak kazanan Batman’ın tek profesyonel takımı Petrolspor, kentte bayram havası estirmişti. Kulüp binası önünde kurbanlar kesilmişti. Dönemin yöneticileri, Petrolspor’a tam destek vermişlerdi. Kulüp Başkanı Talat Atalay, Vali Yardımcıları Mehmet Ceylan, Mustafa Ayhan, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı emekli albay Muharrem Atak, TPAO Bölge Müdürü Mustafa Kart, Nahit Aydın, ANAP eski İl Başkanı Muhittin Hamidi, TPAO eski müdürlerinden Erdal Coşkun, Milli Eğitim eski Şube Müdürü Süleyman Manap, TPAO emeklisi Şehmus Asutay ve dönemin bazı yöneticileri, kulüp binası önündeki etkinliğe renk katmışlardı. Kurban kesim törenindeki karede yer alan Kart, Manap ve Asutay, bir süre önce hayata veda eden simalardı.

1999 SEÇİMLERİNDE DTP ADAYLARI BİR ARADA

1999 Yılının genel ve yerel seçimlerinde Batman’dan Milletvekili ve Belediye Başkan adaylarını gösteren parti; Demokrat Türkiye Partisiydi. Şimdilerde CHP’de aktif siyaseti sürdüren Hüseyin Yaşar, DTP’den Milletvekili adayı, Sabri Gezici ise Batman Belediye Başkanı adayı olmuştu. Turgut Özal bulvarındaki Gap Otelinin zemin katında İl teşkilatının yanı sıra seçim lokalini açan eski DTP’lilerden bir grup sima objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ İKİ POLİTİKACI

Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Fazilet Partisi ve Refah Partisi’nde uzun yıllar aktif politikacılık yapan simalardan biri de Abdurrahman Ekmen’di. Milletvekili adaylığını gerek parti gerekse de bağımsız aday olarak açıklayan Ekmen, 1990’lı yılların başında Halkın Emek Partisi İl Başkanı İsmetullah Güney ile bir araya gelirdi. Eski iki politikacı seçimde yükselen tansiyonu düşürürlerdi. Seçim kampanyaları döneminde birbirilerini ziyaret eden eski politikacıların o hoşgörü ortamı da şimdilerde bu karede kaldı.

Editör: Yunus Yasak