BATMAN KIRSALINDA 1990’LI YILLAR

Yıl, 1991. Yer, Gercüş ilçesinin kırsalı. Batman’ın ilk yerli il yöneticileri arasında yer alan dönemin Köy Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Eke idi. ‘Kuş uçmaz, kervan geçmez’ yollara düşen dönemin Köy Hizmetleri İl Müdürü Ahmet Eke, ekibiyle birlikte sayısız köy ve mezra yollarını açmıştı. Batman Çağdaş Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın da eşlik ettiği Köy Hizmetleri teşkilatının ekibinde yer alan bu karedekilerin tamamı şimdilerde emekliye ayrıldı. Eke, başarılı çalışmaları nedeniyle önce Diyarbakır Bölge Müdürü, ardından da Konya Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü’ne kadar yükselmişti. İşte Eke’nin 32 yıl önce iş makinesi üzerinde çalışanlarla birlikte çektiği hatıra kare.

ÇAMURLU SAHADA TATLI REKABET

Batman’ın köklü futbol kulüplerinden Petrolspor ile şimdilerde kapatılan Belediyespor arasında sahada tatlı rekabet vardı. 1990’lı yılların başında 16 Mayıs Şehir Stadı onarıma alındığında, maçlar TPAO’nun emektar sahasında oynanırdı. 32 Yıl önce TPAO stadının zemini topraktı. Yağışlı havalarda çamur deryasına dönen sahada mücadele eden futbolcular, birer ‘çamur adamı’ andırırlardı. 3. Ligde aynı grupta mücadele eden Batman Petrolspor ile Belediyespor’un kaptanları da Batmanlıydı. Kırmızı-Beyazlı ekibin kaptanı Sait Baymaz’dı, Turuncu-Mavili ekibin kaptanı ise Şafii Çoğun’du. Müsabaka öncesinde orta sahadaki çamur deryasında seremoniye çıkan bazı eski futbolcular: Petrolspor’da Sait Baymaz, Samet, Kerim, Mustafa Güç, Selman Gönül ve Metin Şimşek. Belediyespor’da da objektife yansıyan futbolcular arasında Şafii Çoğun, kaleci Galip, Yusuf Gönül, Kızıltepeli Mehmet Kaya ve Ümit dikkat çekiyor. O maçı, Turuncu-Maviyi ekip, 2-0’lık skorla kazanmıştı.

103 GOLLE TAKIMI 2. LİG’E TAŞIYAN YÖNETİCİLERDİ

1996-1997 Futbol sezonunda tarih yazan futbol kulüplerinden biri de Petrolspor’du. Malatyalı Teknik Direktör İsmail Tekin’in çalıştırdığı Kırmızı-Beyazlı ekibin Kulüp Başkanı ise TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa İşbilir’di. Asbaşkan Mustafa Kart, Muhasebe Müdürü İsmail Özel, Genel Kaptan Hidayet Eren, Kulüp Müdürü Feridun Yeni, Futbol İşleri Sorumlusu Yaşar Sessiz ve Eski forvet Halil Türe’nin de aralarında bulunduğu Petrollü yöneticiler, 103 golle Kırmızı-Beyazları ilk kez 2. Lig’le buluşturmuştu. İşte Batmanlı futbolseverlere ilk kez 2.lig heyecanı yaşatan o başarılı yöneticiler arasındaki Kart ve Türe, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

İKİ ESKİ KULÜP BAŞKANI  

Bir zamanlar 2. Lig ve PTT liginde istikrarlı çıkışıyla birçok takımın korkulu rüyası olan Petrolspor’a en büyük başarı getiren isimlerden biri, TPAO eski Bölge Müdürü Talat Atalay’dı. 1998-1999 Sezonunda süper ligin eşiğinden dönen Kırmızı-Beyazlılar, Göztepe’ye yenilerek büyük bir fırsatı tepmişti. O sezon 3. ligde mücadele eden Batman Belediyespor’da da Kulüp Başkanı merhum Salih Gök’tü. Kırmızı beyazlılar, sezon açılışını kardeş takım Belediyespor’la yapınca, 16 Mayıs Şehir stadı, renk cümbüşüne dönüşmüştü. Atalay ve Salih Gök, maç öncesinde birbirilerine ‘başarı’ dilerken, o an objektiflerimize böyle yansımıştı. 

Editör: Yunus Yasak