*Batman Doğuş, Yeni Zaman ve Batman Çağdaş kurucusu merhum Enver Arslan, Batman medyasına yenilik getiren duayen gazeteciydi. 1990’lı Yıllarda ‘kurşun- el dizgisi’ ile gazeteler hazırlanırdı. Duayen Arslan, çileli mesleğe yıllarını vermişti, eski Sabah gazetesi Batman muhabiri İlyas Ekinci’nin de yaygın basındaki haberleri yankı bulurdu. ANAP, DTP, DYP ve CHP’de yıllarca politika yapan Hüseyin Yaşar’ın eski arkadaşları Çetin Kızılbulut, Hikmet Duruş ve Sabri Gezici onu yalnız bırakmayan bazı simalardı. İşte Batman’a ait dört fotoğraf daha…

YEREL MEDYANIN DUAYENİYDİ

1975 Yılında Batman Doğuş, 1979’da da Yeni Zaman Gazetesini kuran Enver Arslan, 2 Mart 1984 tarihinde de Batman Çağdaş’ın kurucusuydu. 70 ve 80’li yılların başında Batman medyasını yeniliklerle buluşturan Arslan, çileli mesleğe yıllarını verdi. El-kurşun dizgisinin yanı sıra Batman’a ilk Ofset tesisleri getiren gazeteci Arslan’dı. Üç gazetenin yayın hayatına başladığı eski Tekel Caddesi şimdinin Gülistan caddesini de tanıtan Batman Çağdaş Gazetesiydi. 2 Mart 1984 yılında yayın hayatına başlayan Çağdaş’ın kurucusu Enver Arslan, Yazı İşleri Müdürü ise Arif Arslan’dı. 1980’li Yıllarda Batman’da yerel gazete sayısı iki elin parmağından azdı ama o dönemin gazetecileri parmakla gösteriliyordu. 1990’lı Yıllarda Sabah Gazetesi Batman Muhabirliğini yapan İlyas Ekinci, yerel basına da destek verirdi. 44 Yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu Arslan aramızdan ayrılırken, o dönemin acar muhabirlerinden İlyas Ekinci ile Arslan’dan eski Çağdaş’ın basım evinden bu hatıra kare geri de kaldı.

YAPTIĞI MEZARLIKTA YATIYOR

Kozluk İlçesine bağlı Bekirhan Belde Belediye’sinin ilk Belediye Başkanı Yahya Demir’di. 1992’de Bekirhan Belde Belediye Başkanı seçilen Demir, ikinci dönemde de çok sevdiği beldesine kalıcı hizmetlerde bulunmuştu. Belde girişindeki mezarlığı yapan Demir, vefatından önce mezarlık önünde “Bir gün ben de burada yatacağım” diye Çağdaş’a konuşmuştu. Derenin önünden geçtiği mezarlığa ihata duvarını çeken Başkan Demir, geçirdiği kalıp krizi sonucu yaşama veda etmişti. Ailesi de vasiyetini yerine getirerek, Başkan Demir’in, yaptığı mezarlıkta toprağa vermişti.

DTP’DEN CHP’YE GEÇİŞ

Batman’ın eski politikacılarından Hüseyin Yaşar, hafta sonu  yeniden seçildiği CHP İl Başkanlığını 1999 yılından bu yana sürdürdü. Daha önce ANAP, DYP ve DTP’de görev yapan CHP’li Hüseyin Yaşar, 24 yıldır da CHP İl Başkanı. Demokratik Türkiye Partisi Genel Başkanlığını Hüsamettin Cindoruk’un yaptığı dönemde uzun bir süre bu partide aktif siyaset yapan Yaşar’ı eski arkadaşları yalnız bırakmadı. Çetin Kızılbulut, Hikmet Duruş ve Sabri Gezici ile birlikte DTP’de görev yapan Yaşar, Milletvekili adayı da olmuştu. Son yıllarda CHP’den kopmayan Yaşar, 14 Mayıs seçimlerinde Milletvekilliği adaylığında partisine 28 bin 500 oy kazandırmıştı.

RENKLİ SEÇİM KAMPANYALARI GERİDE KALDI

Batman’da 1990’lı yıllarda seçimler renkli geçerdi. Genel seçimlerden çok yerel seçimlerde Belediye Başkan adaylarının ‘Mahalle Buluşmaları’ küçük mitingleri andırırdı. Batman’ın ücra mahallelerine çıkarma yapan Başkan adayları, kalabalık kitlelere yapacağı projeleri anlatınca cadde ve sokaklar, trafiğe kapanırdı. İşte 1994 seçiminde 19 Mayıs Mahallesi’nde bir başkan adayını dinleyen semt sakinlerinden bir kare.