ESENTEPE ÇEVRESİ TÜTÜN TARLASIYDI
Çok değil, bu fotoğraf 34 yıl önce Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan tarafından çekildi. Eski Devlet Hastanesi şimdi ki Necat Nasıroğlu Külliyesi Bilim Merkezi’nin önünden geçen bu güzergahta, çiftçiler yıllar önce tütün ekimi yapıyordu. Bir zamanlar revaçta olan tütün, iyi pirim edince üreticinin gözü bu üründeydi. Batman’da üniversitenin olmadığı dönemlerde Meslek Yüksek okulları vardı. Bu eğitim yuvalarına da komşu Belediye İkmal Müdürlüğü ünitesiydi. 1989’da çok bloklu yapıların yükseldiği, Turgut Özal Bulvarı girişi sayılan güzergahta tütün ekimi yapanlar, damlarda kurulan tahtların dibinde objektiflere böyle yansımıştı.

KOÇAKLAR ESNAFIN YANINDAYDI 
1998-2000 Yılları arasında Batman Valiliğini yapan Temel Koçaklar, esnafların işyeri açılışlarını da kaçırmazdı. 24 Yıl önce Turgut Özal Bulvarı’nda bir lokantanın açılışına katılan eski Vali Koçaklar kurdeleyi keserken, yanı başında tanıdık simalar da var. Valilik eski Basın Halkla İlişkiler Müdürü İzzettin Siraçoğlu, petrol kentinin eski emektar garsonları ile Batman’ın tanıdık simalarından merhum Eşref Akın da o ana tanık olan bazı isimler.

DAR SALONDA İLK KOORDİNASYON TOPLANTILARI
Yıl, 1994. Dönemin Valisi cezaevi gören Vali Salih Şarman’dı. Vali Yardımcısı Ahmet Soley, Basın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Fatma Özel, koordinasyon kurulu toplantısına katılan yöneticileri dinliyor. İl Müftüsü Cüneyt Kavşut, Milli Eğitim Müdürü merhum Şahin Aksoy, Tapu eski Müdürü Yahya Hazar, Mahalli İdareler eski Müdürü Faysal Kartal, eski Sivil Savunma Müdürü İzzettin Seçkin’in de aralarında bulunduğu yöneticiler, eski Özel İdare’nin daracık salonunda. O yıllar sigara yasağı olmayınca, Valinin masasına konulan sigara dolu tabak ile kül tabağı da objektiflerimize böyle yansımıştı.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLİRDİ 
‘İlçe’ döneminde Batman eğitimi şimdikinden daha iyi durumdaydı. Özel eğitim kurumları ve Devlet okullarında eğitim gören öğrencilerin başarıları, velilerin yanı sıra il yöneticilerinin de yüzünü güldürürdü. Batman eski Milli Eğitim Şube müdürlerinden Hamit Tekince, özel eğitim kurumlarında başarılı olan öğrenciler için etkinlik düzenlerdi, emeği geçen eğitimci ve velileri de kutlardı. İşte 1989 yılında özel eğitim kurumlarında Batman’ın birincileri ile bir araya gelen Tekince’den bir kare. Uzun Yıllar Batman’da görev yapan Tekince, emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşti.

Editör: Yunus Yasak