O KÖPRÜ ARTIK SULAR ALTINDA

Batman’ın 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf’e ‘hayat’ veren demir köprü ile 2.500 yıllık tarihi köprü, 4 yıl önce ‘Ilısu Baraj Gölü’ altında kaldı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın açılışını yaptığı demir köprü 1965 ila 2019 yılları arasında Dicle nehri üzerinde trafiğe açık köprüydü. Şimdilerde ise değil. Ilısu Baraj gölü sadece iki köprüyü değil, tarihi doku arasında yer alan İmam Abdullah Zaviyesi’nin bulunduğu alan ile eski mezarlıkların bir bölümü de sulara gömdü.

İŞ SEZONU KURBAN KESİMİYLE BAŞLARDI

1990’da Batman ‘İl’ olduğunda ‘Köy Hizmetleri’ Müdürlüğü vardı. Kırsala altyapı hizmeti götüren Köy Hizmetleri Müdürlüğü, bir süre sonra Özel İdare Genel Sekreterliği bünyesinde yeni yapılanmaya gitmişti. 1994 Yılında Dönemin Batman Valisi Salih Şarman, Belediye Başkanı Salih Gök ve eski İl Müftüsü Cüneyt Kavşut’un katıldığı ‘Köy Hizmetleri’nin eski atölyesinde kurban kesimiyle ‘iş’ sezonuna start verilmişti. Bu karede yer alanların çoğu emekli olurken, bazı simalar da hayata veda etti.

HASANKEYF KALESİ ÜNLÜLERİ AĞIRLADI

Hasankeyf’in kalesinin dili olsa da ağırladığı yerli ve yabancı konukları anlatabilse. Bir zamanlar Hasankeyf kalesine ünlü konuklar da çıkardı. Almanya Yeşiller Partisi eski eş Genel Başkanı Claudia Roth, 2000 yılı öncesine kadar bölgede gezi yaptığı yerlerden biri Hasankeyf’ti. Roth’tan sonra Yeşiller Partisi Genel Başkanlığını yapan Almanya’nın şimdi ki Tarım Bakanı Cem Özdemir de 2003 yılında Hasankeyf’e konuk olmuştu. İşte Yeşiller Partisi’nin ilk Eş Genel Başkanı Roth’un, Hasankeyf kalesinde incelemelerini sürdüğü sırada çekilen bir karesi.

LİSEYİ DIŞARIDAN BİTİRME SINAVLARI

Batman’da bir dönemler, liseyi dışarıdan bitirmek için ‘Açık Öğretim Lisesi’ne başvuranların sayısı bir hayli yüksekti. Açık Öğretim Lisesi’ne halen kayıtların sürdüğü Batman’da, eskiye oranla liseyi dışarıdan bitirmek isteyenlerin sayısı da şimdilerde azaldı. 2000’li Yılların ortalarına kadar bölgede Açık Öğretim Lisesi’ne en fazla başvuruda bulunan iller başında ‘Batman’ yer alıyor. İşte eski Açık Öğretim Lisesi’nin ilk dönemlerinde yapılan sınavdan bir manzara.