ESKİ HASTANE’DE 8 MART HATIRASI

Her yılın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü geldiğinde bir dizi etkinlik gerçekleşir. 2003 Yılının Mart’ın da dönemin Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, hasta yoğunluğunun olduğu Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastalar ile yakınlarına gül ve karanfil dağıtırdı. Uzun yıllar Batman’lıların şifa buldukları kentin ilk Devlet Hastanesi, 2014 yılında Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılmıştı.

GÖSTERİLERİ ALKIŞLANIRDI

Batman Belediyesi eski temizlik görevlilerinden İsmail Çiçek, bir zamanlar kentteki etkinliklerde aranılan isimdi. Düğün, nişan ve sünnet törenlerine renk katan Çiçek, kısa bir dönem de Batman Belediyespor amigoluğunu da yapmıştı. Kafasında karpuz ve su sürahisi tutmayı başaran Çiçek, izleyenlerden alkış alırdı. Belediye’nin eski çalışkan personeli Çiçek, yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. İsmail Çiçek’ten ise geride bu karesi kaldı.

GAP’TA 30 YIL ÖNCESİNİN MANZARASI

Burası, şimdilerde Batman’da ‘Çok Katlı’ blokların bulunduğu GAP Mahallesi. 1992 Yılında eski Adliye lojmanlarının arkasındaki yer. 31 Yıl önce Batman’da boş araziler, satışa çıkarılmıştı. Batman Valiliği kavşağındaki bu alanların yeri şimdilerde çok katlı bloklara dönüştü. Bu kare, Batman’ın son 30 yılda ne kadar geliştiğini gözler önüne seriyor.

90’LI YILLARDA TÜPRAŞ DOLUM GİRİŞİ

Ülkenin ilk rafinerisi TÜPRAŞ Batman Rafinerisi ile DDY raylarının kesiştiği güzergahtan bir fotoğraf. Eski Zeki Otel ile Geçit Oteli’nin karşı karşıya olduğu Dolum Caddesi’nin girişinde DDY hemzemin geçidi, dün olduğu gibi bugün de kazalara davetiye çıkarıyor. Bu güzergahın da şimdilerde görüntüsü değişti.