ARZUHALCİLER, TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜ

2000’li Yılların başına kadar Batman eski Kaymakamlık ile Valilik konağı etrafında arzuhalciler vardı. Mahkeme ve resmi kurumlara dilekçe yazanlar, arzuhalcilerin yolunu tutarlardı. 2010 Yılına kadar Batman Valiliği çevresinde sayıları bir elin sayısından bile az olan arzuhalciler, bir bir işyerlerini kapattı. Teknolojiye yenik düşen arzuhalciler, eski daktilolarını ise hatıra olarak evlerinin bir köşesine bıraktı. İşte 2010 yılı öncesinde Batman’ın son arzuhalcilerden bir sima.

DİCLE NEHRİ KIYISINDA MERDİVENLER VARDI

Batman’ın 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf kalesine ‘Dicle Nehri’nden su taşımak için gizli merdivenler vardı. Nehre sıfır olan merdivenlerden çıkan eski başkentlilerin izinden gidenler vardı. 2000’li Yıllarda evlenen bazı çiftçiler, bir zamanlar nehrinden suyun taşındığı merdivenlerden kaleye çıkıp, düğün töreni pozu verirlerdi. İşte 2001 Yılında evlenen bir çift, nehir kıyısındaki merdivenlerden kaleye çıkarken objektiflerimize böyle yansımıştı. O merdiven şimdilerde dolgu malzemesiyle kapatıldı.

ESKİ BAŞKANLARIN GÖREV TESLİMİ

4 Yılı aşkın süredir Batman Belediye Başkanlığı görevini yaptığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama devam eden Salih Gök’ün yerine Belediye Meclis üyesi Mahmut Tileği, seçilmişti. Tileği, 7 ay süreyle Başkanlık yapmıştı. 31 Mart 1999 tarihinde Belediye Başkanlığına seçilen avukat Abdullah Akın, görevi devraldığı Tileği’den o dönemin Belediye Meclis üyeleriyle Başkan makamının girişindeki merdivende bu hatıra kare çekmişti. Karedeki meclis üyelerinden bazı simalar yaşama veda etti.

KAPLICA, 2000 YILINDA KEŞFEDİLDİ

Kozluk Şelmo petrol sahasında yıllarca ‘kara altın’ı keşfeden TPAO’nun eski sondaj müdürlüğü ekipleri, şimdilerde 90 derece ısıda çıkan şifalı suyu bulduğu tarih, 1999’un son aylarıydı. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak, kaplıca termal tesislerinin yapılması için İl Genel Meclis’inin kararıyla şimdi ki tesisler, Özel İdare tarafından yapılmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın romatizmalı hastalara şifa olduğunu tescil ettiği Taşlıdere kaplıcasında tesislerin yapılmadan önceki o alanın manzarası.