KIRSALI SUYLA BULUŞTURAN VALİ’YDİ

2003 Yılında ilk Valiliğini Batman’da yapan eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, halen AK Parti Genel Başkanvekilliği görevini sürdürüyor. Petrol şehrinde göreve başladığında ‘sıra dışı’ uygulamalarıyla görsel ve yaygın basında dikkatleri üzerine toplayan Ala, susuz olan köylere DSİ ekipleriyle birlikte çıkarma yapardı. DSİ Batman eski Şube Müdürü Veysi Kanat’la birlikte bir köyde içme suyu kuyusu açan ekibe talimat veren Ala, dönemin DSİ görevlilere “İşinizi aksatmayın. Adım adım takip ediyorum sizi” diye talimatı yağdırmıştı.

HER AÇILIŞA KATILIRDI

Yıl, 1997. Yer, Ziya Gökalp Mahallesi’nin olduğu eski Bahçelievler konutları. Ekmen ailesi, ilk mobilya mağazasını 80. Yıl Caddesi’nde açmıştı. Emniyet Müdürü Emin Körpe, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale ile Gençlik ve Spor eski İl Müdürü Abdulkadir Ekmen’in de aralarında bulunduğu eski yöneticilerle birlikte açılışa katılan ve ‘Dede’ lakaplı dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, kurdele’yi keserken objektiflerimize böyle yansımıştı.

SAHALARI DOLAŞAN GENEL MÜDÜRDÜ

Hem petrol mühendisliği dönemi hem de Genel Müdürlüğü görevi döneminde Sıtkı Sancar, petrolün başkenti Batman’a ayrı yer verirdi. Bir süre önce yaşama veda eden TPAO eski Genel Müdürlerinden Sıtkı Sancar, bölgedeki petrol sahalarını dolaşmadan Ankara’nın yolunu tutmazdı. 1997 Yılında Batman’ın Beşiri ilçesinin Beyçayır sahasındaki sondaj kuyusuna çıkan TPAO Genel Müdürü Sıtkı Sancar ve yönetim kurulu üyeleri ile TPAO eski Bölge Müdürü Erdal Ahıska, “Bu bölgede petrol var” mesajı vermişlerdi. Sancar’ın ziyaret ettiği kuyuda kaliteli petrole rastlanılmıştı.

ETKİNLİKLER SOKAĞINDA EĞİTİMCİLER DE VARDI

Batman’da eski ‘Lise Caddesi’ olarak bilinen ‘Sanat Sokağı’nda bir dönemler Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de etkinlikleri yapılırdı. 2004 Yılında Batman Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Sait Başaran, lösemili çocuklara yönelik düzenlediği etkinlikte velilere anlamlı çağrıda bulunmuştu. Batman Milli Eğitim’e bir dönemler ciddi katkıları olan Başaran, son 7 yıldır Yalova-Altınova Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevini sürdürüyor.