HİNDİ PALAZI ÜRETİM TESİSİ TUTMAMIŞTI

Batman’ın Akça (Tilmiz) köyü karşısında hindi palazı üretme tesisinin kurulduğu yıl 1995’ti. Dönemin Valisi ise bir yıl süreyle cezaevinde kalan Salih Şarman’dı. Batman eski İl Tarım Müdürü Fevzi Aslan, döneminde kurulan hindi palazı üretim merkezi daha üretim aşamasındayken teklemişti. Test ve deneme çalışmasında beklenilen üretimi veremeyen tesis, 4 ay gibi bir sürede kapatılmıştı. Eski Tarım İl Müdürü Aslan’ın tesiste incelemelerde bulunduğu o andan bir kare. Aslan, şimdilerde yurtdışında yaşıyor.

BİNLERCE AİLENİN GEÇİM KAYNAĞIYDI

2000’li Yılların başına kadar Batmanlı çiftçilerin, önemli geçim kaynaklarından biri de tütüncülüktü. Sason ve Kozluk ilçelerinde ABD’nin ‘Virjinya tütünü’ kalitesinde ürünün yetiştiği Batman’da ‘Tekel Baş Müdürlüğü’ tütüncünün önemli adreslerindendi. Binlerce çiftçi, özelleştirilmeden önce Mart ayından sonra ürününü teslim etmek için eski Tekel Başmüdürlüğü önünde kuyruk oluştururdu. Bir dönemler Tekel Baş Müdürlüğü’nde 1000’e yakın işçi çalışırdı. 90’lı Yıllarda Batman’ın dört bir yanında aileler, tütün hasadında topladıkları tütünü deste haline getirirlerdi.

TURİZM ELÇİSİ GİBİYDİ

Hasankeyf eski Belediye Başkanlığı görevinin ardından uzun yıllar Batman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde yöneticilik yapan Şehmus Kartal, petrol kentinin ‘turizm elçisi’ gibiydi. Hasankeyf’e olan tutkusuyla bilinen Kartal, tarihi kalede eşlik ettiği konuklarla tarihi ilçenin ‘dünü ile bugününü’ en iyi anlatan yöneticilerdendi. Kartal, emekli olduktan sonra Batman’a veda etti. İşte Kartal’ın, 90’lı yıllarda Hasankeyf kalesinde konuklara bilgi verirken, objektiflerimize de böyle yansımıştı.

BU MANZARALAR YOK ARTIK

Batman ve ilçelerinde bir dönemler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, dar gelirli ailelere dağıttığı yardımlar ‘tartışma’ konusu olurdu. Yerel ve yaygın medya karşısına çıkan dar gelirliler, yüzünü gizlemeye çalışırdı. ‘Utandıran görüntüler’ günümüzde artık tarihe karıştı. Bu yardımlaşma manzaralarının ortadan kaldırmasına en çok dar gelirli aileler sevindi.