BAĞIMSIZLAR SEÇİMLERE RENK KATARDI

Batman’ın eski genel ve yerel seçim kampanyalarında dün olduğu gibi bugün de seçim lokallerininadresi Turgut Özal Bulvarı olurdu. Aktif siyasete Kozluk Belediye Başkanlığı’ndan başlayan eski siyasetçilerden merhum Burhan Ayhan, 1990’lı yıllarda partisi ANAP’ta Milletvekili aday listesine giremeyince, Batman’da ‘Bağımsız Milletvekili Adaylığı’nı açıklamıştı. Nasıroğlu İş Merkezi bitişiğindeki eski Nayman apartmanınzemin katını ‘Seçim Lokali’ne dönüştüren Ayhan’ın lokalinin önünde toplanan partililer, objektiflerimize böyle yansımıştı.

MEYDANDA UNUTULMAYAN ETKİNLİKLERDİ

Yıl, 1998. Yer, Cumhuriyet Meydanı. Dönemin Valisi Temel Koçaklar, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı’nın ‘Batman-Hasankeyf’ arasında düzenlenen ‘Bisiklet Yarışması’nda dereceye giren sporculara ödüllerini eski Atatürk heykelinin bulunduğu alanda vermişti. Dönemin eski Başsavcısı Sadık Bölek, TPAO eski Batman Bölge Müdürü Talat Atalay ile bazı eski yöneticilerin de aralarında bulunduğu tören alanında; meydana komşu olan Gör Pasajı, İş Bankası, eski Demir oteli ve Japon Pasaj binası da fotoğraf karesine yansımıştı.

2000 ÖNCESİNİN VALİSİ VE BAŞKAN’I

1999 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen avukat Abdullah Akın, dönemin Valisi Temel Koçaklar’labirlikte etkinliklere aboneydi. 2000 Yılına kadar Batman Valiliği yapan Koçaklar, eğitim yuvalarındaki programlarında da yanından ayırmadığı eski Başkan Akın’la 24 yıl önce çekilen hatıra karesi.

BATMAN ÇEVRESİ BÖYLEYDİ

1990 Öncesinde Batman’ın ‘İlçe’ olduğu yıllarda petrol kentinin çevresinde besiciler vardı. Bir dönemler nüfusun üçte biri besicilerdi. Teşvik belgesinin verildiği 90’lı yıllarda Batman’ın çevresinde çok sayıda besi çiftliği yapılmıştı. Besi çiftliklerinde halen 4000’e yakın büyük baş hayvan, 100 bine yakın da küçük baş hayvan bulunuyor. Batman’ın çevresindeki bu boş alanlar, şimdilerde modern yapıların adresine dönüştü.