BARAJ ALTINDA KALMADAN

7 Yıl önce Hasankeyf’in manzarası böyleydi. Moğolların istilasına uğrayan eski köprü ve 1950’li yıllarda yapılan köprü, tarihi ilçeye ayrı bir güzellik katmıştı. Bir zamanlar Romalıların Doğu’ya olan son kalesi sayılan Hasankeyf, eşsiz doğa manzarasıyla dillere destandı. 6 Yıl önce Ilısu Baraj suyunun yükselmesiyle o güzelim şehrin, bu manzarası artık tarih oldu.

90’LARA KADAR KALEDE YAŞAYANLAR VARDI

Hasankeyf’in yıllara meydan okuyan kalesinde 1990’ların ortasına kadar mağaralarda yaşayan tek tük aileler vardı. Helenistik dönemine ait bazı mağaralara çekilen elektrikle buzdolabı ve diğer beyaz eşyaları kullanan eski Hasankeyfliler, yıllarca yaşamlarını atalarının izninden sürdürdü. Hasankeyf kalesini ziyaret eden konuklar ise kalede yaşayanları ziyaret eder, günün yorgunluğunu atardı.

KALEYE SU BÖYLE TAŞINIRDI

Hasankeyf kalesindeki mağaralara su, eşek sırtında götürülürdü. Kalede yaşayan ailelerin su ihtiyaçlarını karşılamak için bidon ve bakraçları su ile dolduran küçükler, gün boyu taşlı merdivenlerden kalenin yolunu tutardı. İşte 1990’lardan küçük bir kız, eşek sırtında suyu kaleye çıkarırken, o anda objektiflerimize böyle yansımıştı.

GENEL MÜDÜRDÜ, VEKİL OLMUŞTU

1997 Yılında TEİAŞ Bölge Müdürlüğü’nü Batman’a kazandıran Afif Demirkıran, 2002 yılında Batman’da AK Parti’den Milletvekili adayı olmuştu. İlk seçimi kazanamayan Demirkıran, 2007 yılında Batman milletvekili seçilmişti. TEİAŞ Genel Müdürlüğü döneminde seçim bölgesi Batman’a bazı hizmetleri sağlayan Demirkıran, Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın sorularını yanıtlarken, o ana ait bu kare de hatıra kaldı.

Editör: Yunus Yasak