RAFİNERİDE İLK ATIK ARITMA ÜNİTESİ

Yıl, 1997. Yer, ülkenin ilk rafinerisi olan Tüpraş Batman yerleşkesi. Dönemin TÜPRAŞ Genel Müdürü Kemal Işık, Batman Rafinerisi’ne ilk atık suyu arıtma tesisi kazandırmıştı. Yıllarca rafineriden İluh Deresi’ne akan atık sular, biyolojik arıtma sistemiyle daha temiz akmaya başlamıştı. Bu tesisin açılışına dönemin Çevre Bakanı Rıza Akçalı da katılmıştı.

STAD ÖTESİNDE MAHALLELER YOKTU

Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ olarak bilinen Şafak Mahallesi’ndeki yeşil alan, 16 Mayıs şehir stadıydı. 1987 Yılından itibaren sayısız müsabakalar ile Resmî bayram törenlerinin yapıldığı stadyumda Batman’ın profesyonel takımları futbolseverlere hem şampiyonluk hem de play-off heyecanı ile hüzünlü maçlar izlettirdi. 1992-93 Futbol sezonunda 3. ligde şampiyon olan Batman Belediyespor, tarih yazmıştı. 2 Yıl aradan sonra ikinci kez 2. Lig’e çıkan Turuncu-Mavili ekip, 24 yıl süreyle 2. Lig ve 3. Ligde mücadele etti. Bir zamanlar Batman’ın ücra bölgesi olan stadyumun etrafında sonradan oluşan Belde, Şafak ve Cûdî mahallesi yoktu. Stadın etrafında yükselen tek-tük yapılara ‘küme evler’ deniliyordu.

VALİ VE BAŞKAN AÇILIŞLARI KAÇIRMAZDI

1996 Yılında Batman Valisi Kayserili Necati Develioğlu’ydu. Belediye Başkanı ise Salih Gök’tü. Bir yıl gibi bir süre birlikte çalışan Vali Develioğlu ve görev süresinin bitimine 8 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Salih Gök açılışlara katılırken, eski yöneticilerden İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Altun ve Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü İzzettin Siraçoğlu da yanlarındaydı. İşte Batman’da bir mağazanın açılışında Develioğlu ile merhum Gök’ün sohbetinden bir kare…

BU GÜZERGAH HİÇ DEĞİŞMEDİ

Aradan yıllar geçse de kentin değişmeyen bir güzergahı da Akyürek’e çıkan köprüydü. DDY rayları üzerinde 1970’li yıllarda yapılan köprü, halen eski yapısını koruyor. Zemini daha önceden tahta olan köprü, şimdilerde sac demirle yayaların hizmetinde. 1988 Yılının Temmuz’un da köprünün demir korkulukları üzerinde hatıra kare çeken Cengiz Şahin ile Recep Sak, şimdilerde Batman dışında yaşıyor.

Editör: Yunus Yasak