BİR ZAMANLAR HASANKEYF KALESİ

Tarihi İlçe Hasankeyf, 1990’da ‘Batman’a bağlandığında yerli ve yabancı turist akınına uğrardı. Yılda ortalama 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin konuk olduğu ‘tarihi ilçe’, eski günlerini arıyor. Şimdilerde ‘Arkeopark’ alanına taşınan Hasankeyf kalesinin eski girişindeki kapıdan kaleye çıkışta ‘ücret’ alınırdı. 1990’lı yıllarda Hasankeyf giriş kapısının manzarası böyleydi. Şimdilerde bu alan dolguyla kapatıldı.

BU DERSANE SAYISIZ ÖĞRENCİ KAZANDIRDI

Yıl, 2000. Dönemin Valisi İsa Parlak, Batman eski Jandarma Tugay Komutanı TuğgeneralMecit Korkut, Kurmay Başkanı ve eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Vahdettin Bereceli’nin ‘Üniversiteye hazırlanan gençler’ için açtığı ‘Mehmetçik Dershanesi’nde eğitim gören öğrenciler, büyük illerdeki üniversitelerinin yolunu tutmuştu. Eski Vali Yardımcısı Musa Kulaklıkaya, eski Başsavcı Sadık Bölek, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Manap ve TPAO Bölge Müdürü Talat Atalay’ın da aralarında bulunduğu yöneticilerle Üniversiteyi kazanan yöneticilerle bu hatıra kareyi çekmişlerdi. Eski tarihi lise binası ile Mehmetçik Dershanesi’nin bulunduğu eğitim yuvaları yıkıldı. Geride ise bu hatıra kare kaldı.

ESKİ PETROL EMEKÇİLERİNİN EYLEMLERİ

Bu fotoğraf karesi de TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nden. Her toplu-iş sözleşmesinde işçilerin, eylemleri olurdu. Petrol-İş Sendikası’nın organize ettiği eylemler, TPAO Ünitelerinde başlardı. Sendika Şube binasına kadar sürerdi. 1990’lara kadar 5000 ila 6000 işçinin çalıştığı TPAO ile TÜPRAŞ emekçilerinin de çatısı altında bulunduğu Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı merhum Ahmet Teymurtaş, bir zamanlar bölgenin popüler sendikacılarındandı. İşte 90’lardaki işçi eyleminden bir fotoğraf.

BEYAZ SARAY GÖLGESİNDE MAÇLAR OYNANIRDI

Burası, Site Mahallesi’ndeki emektar futbol sahası. 1958 Yılından beri mahalli, amatör ve profesyonel lig maçların oynandığı saha yıllara ‘meydan’ okuyor. Yıllar önce resmi bayram törenleri ile bazı etkinliklerin de yapıldığı TPAO Stadı’nın zemini topraktı. Son yıllarda zemini halıya dönüştürülen TPAO Stadı’nda 1990’lı yıllarda eski şehir stadı, onarıma alındığında Batman Belediyespor da Petrolspor’la birlikte maçlarını, Beyaz Saray binası gölgesinde TPAO Stadı’nda oynardı.İşte Belediyespor’un 90’lardaki ikinci ekipteki bazı futbolcular; “Kaleci Zekeriya, Yusuf, Mehmet Nas, Şahabettin, Mehmet Kaya, Sabahattin, K. Metin, Senai, Kemal ve İsmet.”