’Eski Tekel Caddesi’ olarak bilinen ‘Gülistan Caddesi’nde ‘Aksoy Mobilya’ 1970’li yıllarda mobilyacılık sektörünün önemli duraklarındandı. Merhum Abdullah Aksoy’un sahipliğini yaptığı Mobilya mağazasında Yusuf, Sait, Seyfettin ve Ahmet Aksoy kardeşler, mobilyacılıkta sınırsız hizmetleriyle bilinirlerdi. İşte Batman’da 70’li yılların mobilya mağazasından bir kesit fotoğraf…

UZUN YILLAR HİZMET VEREN MAĞAZAYDI

Şimdilerde adı ‘Gülistan Caddesi’ olarak değişen eski Tekel Caddesi’nde 1970’li yıllarda mobilyanın önemli adreslerinden biri de ‘Aksoy Mobilya’ idi. Batman TÜPRAŞ Rafinerisi eski emektarlarından merhum Abdullah Aksoy’un sahipliğini yaptığı Mobilya Mağazası’nda Yusuf, Sait, Seyfettin ve Ahmet Aksoy, müşterilerine sınırsız ‘hizmet’ verirdi. Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın idare yeri karşısındaki Aksoy Mobilya, kentin tanınan mağazalarındandı.

yusuf aksoy

MOBİLYA, ONLARDAN SORULURDU

Bir zamanlar Batman’da alış-verişin merkezi olan Tekel (Gülistan) Caddesi’nde tanınan mekanlarından biri de Aksoy mobilya idi. Yusuf ve Sait Aksoy kardeşler, gözleri gibi baktıkları Mobilya Mağazası, genç çiftlerin de uğrak yerlerindendi. Batman’lılara mobilyacılığı sevdiren Aksoy kardeşlerdi. O dönemlerde petrol kentinde en büyük teşhir mağazası unvanını elinde bulunduran ‘Aksoy Mobilya’ idi.

abdullah aksoy

KENTİN GÖZDE MOBİLYASIYDI

TÜPRAŞ Batman Rafinerisi’nde çalıştığı dönemlerde mesaiden kalan zamanın büyük bölümünü mobilya mağazasında geçiren emektar sima Abdullah Aksoy’du.  Akça (Tilmiz) köyünden olan merhum Abdullah Aksoy’u, büyük oğulları Yusuf ve Sait ile yakın dostları da yalnız bırakmazdı. Aksoy Mobilya Atölyesinde aksesuarları ve mobilya çeşitleri, eski Tekel Caddesi’ne renk katardı. Cep telefonlarının olmadığı dönemde, işyeri telefonlar sadece büyük mağazalarda olurdu. Her işyeri ve evlerde telefonlar bulunmazdı.

aksoy mobilya-1

KOLTUKLAR KALDIRIMDA GÖRÜCÜYE ÇIKARDI

Batman’ın eski ‘Tekel Caddesi’nin tanınan mekanları arasında yer alan ‘Aksoy Mobilya’ 45 yıl öncesinde petrol kentine getirdiği mobilya malzemelerini işyerlerinin kaldırımlarına çıkarırdı. Müşteriler ile esnaflar, yeni ürünleri görsün diye koltuk ve bazı aksesuarları kaldırımda tanıtılırdı. Mobilya Mağazasının, dört rakamlı telefon numarasının bulunduğu tabela da objektiflere böyle yansımıştı.

Editör: MEHMET REŞAT YİĞİZ