ESKİ EMEKÇİLERİN AYAK SESLERİ

1990 Yılına kadar 5-6 bin arasında işçinin çalıştığı TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde Petrol-İş Sendikası’nın ses getiren eylemleri vardı. Petrol-İş Sendikası eski Şube Başkanı Ahmet Teymurtaş’ın, başkanlığı döneminde petrol emekçileri eylemlerini ünitelerden başlatıp sendika şubesine kadar taşırdı. Bazen de eski SSK hastanesine kadar yürüyüş yapan emekçilerin ayak seslerini tüm şehir duyardı.

HALKLA İÇ İÇE BAŞKAN’DI

1994 Yılının Mart’ın da Batman Belediye Başkanlığına seçilen ve kapatılan Refah Partisi eski Belediye Başkanı Salih Gök, ‘Halkla iç içe Başkan’ unvanını elinde bulundurmuştu. Mesai saatleri dışında kahve ve kıraathaneleri dolaşan Başkan Gök, vatandaşlarla bire bir sohbet edip sorunlarını dinlerdi. Üzerindeki sahra tipi elbiselerle kahve kahve dolaşan Gök’ün, 1995 yılındaki bir esnaf ziyaretinden objektifimize böyle yansımıştı.

RP’Lİ FIRAT VE GÖK

Kapatılan Refah Partisi Batman İl Başkanı Mehmet Fırat’tı. Belediye Başkanı ise Salih Gök’tü. 2. Cadde’deki Refah Partisi’nin eski il binasına zaman zaman giden Başkan Gök, partililerin sorunlarını dinlerdi. Soğuk bir kış gününde üzerlerinde paltoları olan eski siyasetçilerden Fırat aktif politikaya veda ederken, Başkan Gök de 1998’in Aralık ayında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti.

ESKİ STADYUMDA KONSERLER VERİLİRDİ

Burası, 16 Mayıs eski Şehir Stadı. Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülen stadyumda verilen konserleri 7-77’ye herkes izlerdi. 1997 yılında dönemin Valisi Necati Develioğlu, C. Başsavcısı Sadık Bölek, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Muharrem Atak, Tüpraş eski Rafineri Müdürü Ümit Erdem, Özel İdare Müdürü Muaffak Özsoy ve dönemin bazı ünite müdürleri de 16 Mayıs Şehir stadının şeref tribünde konseri böyle izlemişlerdi. Bu yöneticilerin çoğu şimdilerde Batman dışında yaşıyor. Başkan Gök, Özel İdare eski Müdürü Özsoy ve Albay Atak yaşama veda etti.