BATMAN’IN SEVİLEN KAYMAKAMIYDI

1986 Yılının son aylarında petrol kentine atanan ve 1988’in Ekim ayına kadar Batman’da görev yapan Kaymakam Aydın Arslan, Elazığ-Madenliydi. Bölge insanıyla kurduğu yakın diyalog nedeniyle uzun yıllar Batman’ın yanı sıra Diyarbakır ve Şırnak’ta da görev yapan Arslan, OHAL Valiliği görevini yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. 1986 Yılının 10 Aralık tarihinde TPAO’nun kuruluş yıldönümünde; ünite amirleri ile personel hizmet yılı armağanını bir petrol emekçisine veren Arslan, objektiflerimize böyle yansımıştı. Arslan’ın adı Batman’da bir cadde ile eğitim yuvasına verilmişti.

PETROL’ÜN PROFESYONEL OLDUĞU DÖNEM

1986 Yılında Aydın’da Türkiye Amatör Şampiyonası’nda ilk 3’e kalan Petrolspor, bileğinin gücüyle profesyonel lige ‘merhaba’ demişti. Kırmızı-Beyazlı ekibin ilk Teknik Direktörlüğü’ne ise İskenderunlu Uğur Yıldırım getirilmişti. Genel Kaptanlığı Salih Eren’in, Nihat Tan’ın da antrenörlük yaptığı Petrolspor’un kemik kadrosu ise yerli futbolculardan oluşuyordu. 1986-87 sezonunda Kırmızı-Beyazlı ekibin profesyonel ligin ilk kadrosunda yer alan 5 sima yaşama veda etti. Salih Eren, Uğur Yıldırım, Nihat Tan, Basri Ercan, Veysi Olgun, Agit Balcı ve Halil Türe, hayatını kaybetti. Aramızdan ayrılan 7 sima da bir zamanlar, Petrolspor’un gözde futbolcularıydı. Bu simaların isimleri, kentteki hiçbir spor kompleksinde yaşatılmadı.

SPORU SEVDİREN YÖNETİCİLERDİ

1955 ile 1969 Yılları arasında TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde yöneticilik yapan eski petrolcüler, spor aktivitelerini her platformda desteklerdi. 1969’da Dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Gaziantepli Fadıl Teymur’du. TPAO Hukuk müşaviri ise İsmail Nutku idi. Esat Can, Süreyya Ekim, ‘Deve’ lakaplı Yalçın Çetinel, Hami Bayrak ve eski Muhasebe Müdürü Latif Kayıran’ın da aralarında bulunduğu Voleybol takımı, üniteler arası turnuvaya renk katmıştı. TPAO, dünden bugüne spor aktivitelerini hep destek veren kuruluş unvanını elinde bulundurdu.

İŞÇİLERİN İLK LOKALİ

Burası, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde ilk işçi lokali... Eski TPAO Restaurant ve yüzme havuzu bitişiğindeki lokal binası, şimdilerde park alanına dönüştü. Eski petrol işçilerinden sondörlere, mühendislerden ünite amirlerine kadar TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ ve Petrolofisi’nde çalışanlar, mesai bitiminde lokalde bir araya gelirdi. Petrol emekçileri, gün batımından geç saatlere kadar lokalde günün yorgunluğunu atardı. İşçilerin ilk lokal binası şimdilerde yerini araçların park alanına bıraktı.