TUŞ KRALI, ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMAZDI

Yıl, 1975. Yer, Hürriyet Mahallesi’nin eski eğitim yuvasının önü. Dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ertuğrul ile Milli Güreşçi Şimşek, dar gelirli öğrencilerin ihtiyaçlarını da karşılarlardı. Okul Müdürü merhum Süleyman Manap ve o zamanların eğitimcileri, Milli güreşçi Mehmet Emin Şimşek’in Cezayir olimpiyatları sonrası yardıma muhtaç öğrencilere hediye ettiği kitap ve giyim yardımının ardından objektiflere bu pozu vermişti.

BATMAN’DAN MARDİN’E GİDEN VALİYDİ

İzmir-Bergama Kaymakamlığından Batman Valiliği’ne atanan Temel Koçaklar, 1.5 yıl süreyle petrol şehrinde görev yapmıştı. Dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök, eski Vali Yardımcısı sonradan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ile bazı yöneticilerin Mardin’e atanan Temel Koçaklar’ı yalnız bırakmamıştı. Başarılı Vali’nin Mardin’e atanmasına şaşıran yöneticiler, eski Vali Temel Koçaklar’ı kalabalık törenle uğurlamışlardı. Koçaklar, komşu il’de de 7’den 77’ye herkesin takdirini almıştı. Eski Vali Koçaklar, Batman Çağdaş’ı çalışma masasından ayırmazdı.

İLÇE DÖNEMİNİN YÖNETİCİLERİ

1988 Yılında Bölge Valiliğine atanan Hayri Kozakçıoğlu, ilk ziyaretini  Batman’a yapmıştı. Kentin eski meydanlarından Cumhuriyet alanına konuk olan Kozakçıoğlu’na dönemin ilçe yöneticileri de eşlik etmişti. Eski Siirt Petrol otobüs terminali döneminde OHAL Vali Yardımcısı Aydın Arslan, Siirt eski Valisi Selami Teker ve Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, OHAL Valisi Kozakçıoğlu’nun etrafında toplanmıştı. Bu karedeki eski Valilerden Hayri Kozakçıoğlu ve Aydın Arslan, hayata veda etti. Eski yöneticilerden ise geride bu kare kaldı.

PETROL OFİSİ’NDE BİR MÜDÜR!

Batman’ın ücra mahallelerinden Beşevler Mahallesi’ndeki eğitim yuvasına müdürlük yapan Mehmet Sincar’dı. Petrolofisi Batman Bölge Müdürlüğü’nün petrol kentine kazandırdığı eğitim yuvasının ilk müdürleri arasında yer alan Mehmet Sincar, öğrencileriyle birlikte okulun etrafını yeşillendirmişti. Sincar, şimdilerde emekliye ayrıldı.