MEYDAN DENİLİNCE!..

Batman’ın ‘Cumhuriyet alanı’ denilince akıllara ilk gelen yıllara meydan okuyan eski çok yapılar olurdu. Demir oteli, Radar oteli, Çankaya otel, Gör Pasajı, Öncü İş hanı, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Çabuk Apartmanı, alanı çevreleyen yapılardı. Eski meydanı kale gibi saran yapıların  üzerinden yıllar geçse de hala alanın bir parçası gibi duruyor. İşte Cumhuriyet Meydanı ile özdeşleşen bazı eski yapılar…

TARİHİ MEYDANIN ESKİ HALİ

Burası Batman’ın 1957 yılında kavuştuğu ilk Cumhuriyet alanı... Batman’ın ilk Kaymakam’ı Altay Kancaal’ın kente kazandırdığı Cumhuriyet alanı, son 10 yılda değişti. Daha önce resmi bayram törenlerin yapıldığı tarihi meydan son dönemlerde kısmen ‘Yeşil alan’a dönüştürüldü. Devlet Demir Yolları raylarına komşu olan meydanın 1982 yılındaki hali içler acısıydı. Meydan da yer yer çukurlar vardı. Tarihi meydanın 1980’li yıllardaki manzarası böyleydi.

SANAYİ SİTESİ’NİN ‘NURİ’ BABASIYDI

Batman’ın eski semtlerinden Şirinevler’in ‘Şirin’ babası konumundaki Nuri Baskın, eski Küçük Sanayi Sitesi’nin de sevilen simasıydı. 1970 ile 1990 yılları arasında kentin en hareketli semti olan Şirinevler’de Nuri Baskın’ın müzeyi andıran kahvesi ise dolup taşardı. Teknolojinin yaygınlaşmadığı dönemde kasetli videoların gösterime girdiği yerlerden biri de Baskın’ın kahvesiydi. Gece yarılarına kadar hizmet veren merhum Baskın, evlerine gidemeyenler için kahvehanenin bahçesinde özel yatak bölümü oluşturmuştu. ‘Dam Palas’ta kullanılan tahtalar üzerinde yıldızları sayarak yatanla, merhum Baskın’a teşekkür ederdi.

36 YIL ÖNCESİNDE ÇAĞDAŞ’IN YILDÖNÜMÜ

Tarih, 2 Mart 1987. Yer, TPAO eski Park Restaurantı. Dönemin TPAO Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Batman ‘İlçe’ döneminin son Batman Emniyet Müdürü Süleyman Başgör ve halen Batman Çağdaş’ta yazarlık yapan Prof. Dr. Ramazan İnci’nin de aralarında bulunduğu ‘İlçe’ protokolü, Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın yıldönümü etkinliğinde bir araya gelmişti. Eski yazarlardan merhum Yaşar Koray, Nuri Öner ve Batman Çağdaş Gazetesi kurucusu Enver Arslan’ın da organize ettiği etkinlik ulusal basında da yer bulmuştu.