RESMİ BAYRAMLARDA GÖZDE BANDOYDU

1975 Yılının Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Batman’ın emektar TPAO sahasından bir manzara. Bando takımında görev alan simalar, bir zamanlar Site’deki ortaokulda kabuğuna sığmayan cevval gençlerdi. Majör Özhan Kayhan, Ziya Şen, Kadir Çelik ve Muzaffer Tunç, tören alanında stadyumda ilerlerken, Site semtinde bir zamanlar kapalı gişe oynayan Açık Sinema bölümü ile Melih Genca kapalı spor salonu da fotoğraf karesine böyle yansımış.

LİSE BAHÇESİNDE BİR HATIRA KARE

Batman’ın ilk lisesi konumundaki ‘Batman Lisesi’ 1968-69 eğitim-öğretim yılında Ziya Gökalp Mahallesi’nde açıldı. 1970’li Yılların ortalarında lisenin arka kısmında şimdi ki yeni binanın yerine yapılan lojmanların önünde hatıra kare çeken öğrencilerden bazı simalar; “Zeki Kavas, Fahri Tunç, Beşir Şen, Mehmet Çankaya, Fethullah Tekince, İlhan İraz, Mesut Ege, Emin Orhan ve Salih Bayar.” Batman Lisesi mezunlarının yarısı, petrol kenti dışında yaşıyor.

PETROL’ÜN KAPTANIYDI

Petrolspor Kulübünün otobüs kaptanlığını yıllarca yapan Mahfuz Kubba, koyu bir futbolseverdi. Tecrübeli kaptan Kubba, uzun bir süre uzun bir süre önce yaşama veda etti. Merhum Kubba, gittiği bir deplasmanda ilginç bir anısı şöyle anlatmıştı; “Bir gün Batı’ya bir deplasmana çıktık. Gittiğimiz şehir turistik bir İl’in güçlü takımıydı. Müsabaka öncesiydi. ‘Petrol’ün kaptanıyla görüşelim’ diyen rakibin yöneticileriyle sohbetimiz oldu. Epeyce konuştuk. Sonradan bana ‘Sen Genel Kaptan mısın?’ dediler. ‘Hayır. Ben Otobüs kaptanıyım’ deyince epeyce gülüştük. Sohbetimiz daha da koyulaştı.” Petrolspor’un emektarı Mahfuz Kubba, İhsan Gürman ve Sabahattin Tapan’la 1980’li yıllarda çektiği siyah-beyaz kare.

80’LERİN CİHANSPOR’U!

Bu kare, 1980 yılının Mayıs ayında TPAO sahasında çekildi. Emektar sahanın zemini o dönemler topraktı. Batman’ın eski lokantacılarından merhum Mehmet Güneş, Petrolspor eski futbolcularından Siirt’li Arif ve fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan’ın da aralarında bulunduğu Cihanspor’da forma giyen bazı simalar; “Emrullah, Burhan Kaynak, Aziz Tunç, Ali Yalaz ve Turgay Yurttaş.”