80’Lİ YILLARDA KAR HER YERİ TUTARDI

Son 40 yılda iklim değişikliğinin ne kadar değiştiğini siyah-beyaz kareler anlatıyor. TPAO ünitelerinin bulunduğu Site Mahallesi’ne de 1980’li yıllarda kış mevsiminde iyi kar düşerdi. Küresel ısınma ve iklim krizi, bir zamanlar Batman’da diz boyu bulan kar manzaralarını da ortadan kaldırdı. TPAO’nun eski Ağır Nakliyat yönetimi Şaban Çoban, Sait Yeşil ve Divan Kesenci'den oluşuyordu. 80’li Yıllarda TPAO Ağır Nakliyat Ünitesi önündeki çamlık bölgesinde hatıra kare çeken bazı simalar aramızda yok.

STADYUM DOLUP TAŞARDI

Tarih, 19 Mayıs 1975... Yer, TPAO’nun emektar stadyumu… Resmi bayram kutlamalarının yapıldığı TPAO stadına renk katan Site Mahallesi’ndeki Petrol Ortaokulu öğretmenlerinden Ahmet Cemalettin Ekmen, öğretmenler Fatma Zorluoğlu, Necla Kayhan ve Ortaokulun eski öğrencilerinden Özhan Kayhan, saha içinde objektiflere böyle poz verirken, stadyum tribünleri de tıklım tıklımdı. Emektar eğitimcilerden Ekmen, şimdilerde Kanada’da yaşıyor. Diğer emekli eğitimciler ise çoktan Batman’ı terk etti.

BEYAZ SARAY’DA RENKLİ DÜĞÜNLER OLURDU

Salonların olmadığı 1970 ve 80’li yıllarda Batman’da nişan ve düğün törenleri, TPAO ‘Beyaz Saray’ binasında yapılırdı. Petrol kentinin eski yerel sanatçılarından Erdal Koyuncu, Beyaz Saray’da yapılan nişan ve düğün törenlerinin ‘değişmez’ sanatçılarındandı. 1975 Yılında Beyaz Saray’da törenlerin yapıldığı salonda bir düğün töreninde İrfan Tapan’la hatıra kare çeken Koyuncu, TPAO’dan emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşti.

31 YIL ÖNCE KARAYÜN’DE BİR VALİ

Yıl, 1992. Yer, Batman merkeze bağlı Karayün (Koxika) köyü. Dönemin Batman Valisi Zeki Şanal, Vali Yardımcısı Kamil Sarıaslan, Köy Muhtarı Felemez  Gönkek ve Batman eski Tarım İl Müdürü Fevzi Aslan, köy meydanında objektiflere böyle yansımıştı. Eski köy muhtarı Gönkek yaşama veda ederken, karedeki üç eski yönetici ise emekli oldu.

Editör: Yunus Yasak