MEYDANIN TENHA GÜNLERİ

12 Eylül 1980 darbesinin ardından Batman’ın ilk meydanı Cumhuriyet alanından bir fotoğraf. Meydanın tenha olduğunu gösteren fotoğraf karesinde yer alanlar, TPAO’nun bir zamanlar iz bırakan yöneticilerdi. Eski Bölge Müdür Muavini merhum Sıtkı İlker, TPAO eski Bölge Müdürü merhum Mehmet Yamaç, eski Bölge Müdür Muavini Adnan Gümüştaş, Eski Jeoloji Müdürü Samim Tatlı ve eski ünite müdürleri, Atatürk heykelinin bulunduğu alana doğru ilerlerken, 10 Aralık 1980’de meydanın ne kadar tenha olduğunu bu kare anlatıyor. Şimdilerde o eski meydanın fiziki yapısı da değişti.

KAYMAKAM YILDIZ, TPAO’CULARIN YANINDAYDI

12 Eylül 1980 Darbesi öncesi Batman’a atanan Kaymakam Hayrullah Yıldız, dönemin TPAO’nun yöneticileriyle iç içeydi. Yıldız, mesai bitiminde soluğu TPAO Sitesi’nde alırdı. TPAO yıldönümü etkinliğinin yapıldığı Beyaz Saray’da Kaymakam Yıldız, TPAO’nun Bölge Müdür Yardımcıları Sıtkı İlker, Adnan Gümüştaş ve diğer ünite müdürleriyle ‘Kuyu Tamamlama’ eski Müdürü Erdener Doğuer’in, 10 hizmet yılı armağanını Emrah Karaduran’a verirken, töreni pür dikkat izlerken objektiflere böyle yansımıştı.

SONDAJÇILAR PARMAKLA GÖSTERİLİRDİ

Petrol mühendisleri Tayfun Atalay, Coşkun Süsoy ve Rasim Yörük, 1980’li yıllarda Sondaj Müdürlüğü’nde çalıştı. Coşkun Süsoy, gittiği Avusturalya’da yaşama veda etti. Sondaj Müdürlüğü’nden Kuyu Tamamlama Müdürlüğü’ne geçiş yapan Tayfun Atalay ise uzun bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Eski Sondaj ve Kuyu Tamamlama ekibinin 80’li yıllarda çektiği siyah-beyaz kare.

SAĞLIKSEVER ARAMIZDA YOK

1975 ila 1992 Yıllarda arasında Batman’da görev yapan eski petrol mühendislerinden Ömer Sağlıksever, Adıyaman’ın ‘İşletme’den ‘Bölge’ statüsüne kavuşmasıyla birlikte petrolün başkentine veda etmişti. 1982 Yılında Beyaz Saray binasında yapılan törende Sağlıksever, hizmet yılı armağanını dönemin Batman İlçe Jandarma Komutanından almıştı. Sağlıksever’den geride bu hatıra kare kaldı.