1 NOLU MİSAFİRHANE’DE UNUTULMAYAN GÜNLER

1955 Yılında yaşamın başladığı Site Mahallesi’nde ilk konaklama mekanı 1 Nolu Misafirhane idi. Batman’da ilk petrol mühendisleri arasında yer alan Yavuz Tengiz, Alaattin Mete, Samim Tatlı ve diğer petrolcüler, eşleriyle birlikte 1981 Yılında 1 Nolu Misafirhane’deki yıldönümünde verilen kokteylde o anı ölümsüzleştirmişlerdi. Bu misafirhane de ünlüler ağırlanmıştı. Şimdilerde o eski misafirhanenin yerini Kristal Park aldı.

NEREDE O ESKİ PETROLCÜLER

Site Mahallesi’nde TPAO Kristal Park öncesinde konaklama ve ağırlama yeri ‘1 Nolu Misafirhane’ idi. Dönemin Başbakan ve Devlet Bakanları, bu mekanda ağırlanırdı. 1997-1999 Yılları arasında bölge müdürlüğünü yapan Talat Atalay, eski Sondaj Müdürü merhum Abdurrahman Yaşar ve eski petrol ünite müdürleri, eşleriyle birlikte ‘Petrolcüler Gecesi’nde bu hatıra kareyi çekmişlerdi. Bu karede yer alanların bir bölümü, şimdilerde aramızda değil.

ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Bu fotoğraf karesi de 1995 yılında Cumhuriyet Caddesi’nde çekildi. Çevre günü nedeniyle okullar arasında düzenlenen etkinlik, Cumhuriyet alanında yapılmıştı. Batman Belediyesi’nin de destek verdiği ve dönemin Hava Meydan Komutanı, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uçak, İl Sağlık Müdürü İbrahim Altunkaynak ve dönemin bazı yöneticileri de etkinliğe destek vermişti. İşte yıllar öncesinden Batman’da Çevre Günü’nden geride kalan bir kare.

MEYDAN’DA 19 MAYIS BAYRAMI

Batman’ın Cumhuriyet alanından bir resmî bayram kutlaması… 1995 Yılının 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Cumhuriyet Meydan’ında halkın bayramını kutlayan protokol aracında yer alan Vali Salih Şarman, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uçak ve Garnizon Komutanı Albay Muharrem Atak, öğrencileri selamlarken objektiflerimize böyle yansımıştı. Bayram törenlerini izleyen vatandaşlar ise meydan çevresindeki apartmanların teras katlarına çıkmıştı. Etkinliklerde Belediye Başkanı Salih Gök’ün yerine Yardımcısı Abdurrahman Uçak katılıyordu.